Erotický rozbor Popelky: Pohádky jsou plné úchyláků! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 25. května 2024

Svátek slaví Viola, zítra Filip

Erotický rozbor Popelky: Pohádky jsou plné úchyláků!

Libuše Šafránková
Libuše Šafránková (Foto ČTK, ara)

Není slavnější české pohádky, než Tři oříšky pro Popelku, kterou mají generace diváků spojenou s Libuší Šafránkovou (63). Ovšem pak si ji vzal na paškál legendární humorista kreslíř Jiří Winter Neprakta (†87)! Jeho erotický rozbor každý nerozdýchá!

Pět let po kreslířově smrti totiž vychází Nepraktův erotický depozitář, v němž je řada dosud nikdy nepublikovaných peprných kreseb objevených v kreslířově pozůstalosti! A došlo i na Popelku, v níž umělcovýma očima princ své vyvolené nezkoušel střevíček, ale podprsenku.

Doprovodný text Ladislava Bezděka pak rovnou přináší erotický rozbor pohádky a prince (v případě zfilmované pohádky Pavla Trávníčka) obviňuje z fetišismu! „Ukořistěnou dámskou botu opatruje jako oko v hlavě a postupně na ni přenese veškerý milostný cit. Svůj problém řeší tak, že je ochoten vstoupit do manželství s dívkou jakéhokoliv stavu, jen když dokáže obout právě onen střevíček, v této chvíli již fungující v úloze fetišistického symbolu,“ píše se v Nepraktově erotickém depozitáři.

Jedná se prý o známou sexuální úchylku. „Věc, o kterou tu běží, se odborně nazývá rétifismus (druh fetišismu zaměřeného na ženské boty, které jsou zdrojem eroticko-sexuálního potěšení a dráždění – pozn. red.) podle francouzského spisovatele Restifa de la Bretonne, jehož povídky zpracovávají obdobné téma dosti často,“ dodává.

Kdo byl Jiří Winter Neprakta
*12. 7. 1924 – †30. 10. 2011
Český kreslíř, karikaturista a humorista za svůj život nakreslil více než 35 000 vtipů. Proslavil se svou prací pro humoristický časopis Dikobraz, kde pracoval v tvůrčí dvojici s Bedřichem Kopeckým. Protože do redakce chodili vždy spolu, začal jim spisovatel Václav Lacina říkat „čtvernožec Neprakta“ a Jiřímu Winterovi už jméno zůstalo.


Pohádky plné úchylek

Princezna se zlatou hvězdou? Incest!
Pohádku o princezně se zlatou hvězdou známe všichni. Ale původní verze od Boženy Němcové je plná incestu! O ruku krásné Lady se totiž neuchází král Kazisvět, ale její vlastní otec. Podle přání zesnulé královny si má vzít tu, která jí bude podobná, a tou je právě Lada. Ta v myším kožíšku prchá před chlípným otcem do sousedního království.

Sexuální podtext
„Pohádky obecně mají silný sexuální podtext, který jako první podrobně popsal Sigmund Freud,“ říká sexuolog Radim Uzel. Stačí se pozorněji podívat na pohádkovou symboliku nebo si přečíst původní verzi!

Narcismus – Ivan z Mrazíka je typickým narcistou. Co to znamená? Trpí poruchou osobnosti, kvůli které přehnaně oceňuje sám sebe a stejné chování očekává i od svého okolí. Stejnou poruchou trpí i zlá královna ze Sněhurky, která chce být „v zemi nejkrásnější“.
Somnofilie – sexuální úchylka, která se projevuje tím, že dotyčného silně vzrušují spící osoby. Paralela s pohádkou o Šípkové Růžence je tak očividná, že se poruše někdy říká „syndrom Šípkové Růženky“.  

Nekrofilie – porucha, která způsobuje sexuální náklonnost k mrtvolám. V původní verzi pohádky o Sněhurce chce princ rakev s krásnou mrtvou dívkou přenést k sobě na zámek a mít ji pořád k dispozici. Co s jejím mrtvým tělem chtěl provádět, si lze snadno domyslet.
Zoofilie – sexuální náklonnost ke zvířatům se také v pohádkách vyskytuje často. Radim Uzel ji vidí třeba v pohádce o Smolíčkovi Pacholíčkovi.  

Narkolepsie – porucha, při které člověk neočekávaně upadá do spánku. Lidé, kteří touto poruchou trpí, pak jsou na tom vlastně stejně, jako dvořané v pohádce o Šípkové Růžence.

Kanibalismus – tedy pojídaní lidského masa, je v pohádkách velmi rozšířený motiv. Vzpomeňte si na babu Jagu nebo na zlou čarodějnici z Jeníčka a Mařenky!Přečtěte si
ivoadler
14. 11. 2016 • 11:33

A to ponechali stranou zabíjení a agresivitu. Tam by se analytik vyřádil.

dandova
14. 11. 2016 • 08:27

To je pravda.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.