Našli jsme princezny z pohádek: Jak dnes vypadají a kterak si žijí? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 4. března 2024

Svátek slaví Stela, zítra Kazimír

Našli jsme princezny z pohádek: Jak dnes vypadají a kterak si žijí?

Kam se hvězdy pohádek poděly?
Kam se hvězdy pohádek poděly? (Foto: Archiv Blesku)

Česko je velká pohádková velmoc. Každý rok máme na obrazovce nové hrdiny, krásné princezny i odvážné prince a rytíře. Pro mnohé herce šlo o jedinou, životní roli. Blesk MAGAZÍN vypátral, kam se hvězdy pohádek poděly!

S ČERTY NEJSOU ŽERTY!
Monika Stará (51), princezna Adélka

V této oblíbené pohádce si Monika Stará zahrála princeznu Adélku. Tuto roli ztvárnila v osmnácti letech ještě pod svým dívčím jménem Pelcová. Režisér Hynek Bočan tehdy sháněl typ naivní blondýny a Pelcovou si vyhlídl u přijímaček na DAMU. Tam se sice nadšená ochotnice nedostala, ale roli v pohádce měla v kapse.

„Asi deset dnů po zkouškách mi přišel telegram. Rychle jsem ho rozbalila a četla: Dostavte se na Barrandov tehdy a tehdy. Stop,“ popisuje, jak přišla ke své osudové roli. „Upřímně jsem příliš hrát ani nemusela, v tom věku jsem byla ještě podobně naivní jako Adélka,“ směje se. Přestože se nesmazatelně zapsala do srdcí mnoha diváků, kariéru u filmu nerozjela, zůstala herečkou jedné role.

Po natáčení se totiž vrátila zpět do Olomouce, odkud pocházela, a přihlásila se na pedagogickou fakultu, obor čeština a hudební výchova. A učení se věnuje dodnes. „Odmala jsem snila o tom, že budu buď princeznou, nebo učitelkou, a vlastně se mi splnilo obojí,“ říká. Provdala se za svého spolužáka z gymnázia a porodila dvě dcery. Před několika lety se ale rozvedla. Vrátila by se před kameru ještě dnes? „Možná ano, ale pohádka ani nic romantického by to být nemuselo. To by mě spíš lákalo nějaké pořádné psychologické drama!“

NESMRTELNÁ TETA
Barbora Bobulová (42), princezna Pavlínka

Kam zmizela půvabná Pavlínka? Vrátila se snad na Slovensko, do Martina, odkud pochází? Ne, odstěhovala se do Itálie, kde patří k nejoblíbenějším a nejuznávanějším herečkám. Například za roli ve filmu Cuore Sancto (Svaté srdce) dostala ceny hned na třech italských prestižních festivalech. Barbora se ale neuplatnila jen v Itálii. V roce 2008 si třeba zahrála s hollywoodskou legendou Shirley MacLaine ve svém prvním anglicky mluveném filmu Coco Chanel, američtí diváci ji zase znají z filmu In Love at War (Láska a válka), kde hraje Wandu, přítelkyni Erica Newbyho.

Ve filmu Cizinec si zahrála i po boku slavného Gérarda Depardieua. Na Slovensku, kam se z Itálie vrací hlavně kvůli dětem, ji prý mají stále rádi, také v Čechách má i po třiadvaceti letech od premiéry pohádky Nesmrtelná teta své fanoušky. Možná ale tetka Závist zaúřadovala i v jejím soukromém životě. S otcem svých dvou dětí se totiž rozešla, hrdě se prohlašuje za svobodnou matku. „Naštěstí jsou ale obě babičky v kondici, takže kdykoli natáčím film, zaskočí a o vnoučata se postarají,“ říká Barbora. JAK SE BUDÍ PRINCEZNY
Marie Horáková Míková (56), Růženka

Coby Růženka, kterou se snaží zachránit princ v podání Jana Hrušínského, byla okouzlující. Marie Horáková Míková získala svou zásadní filmovou roli už v sedmnácti letech, poté se ale po ní takřka slehla zem…

Po pohádce Václava Vorlíčka Jak se budí princezny si zahrála ještě vedlejší roli ve filmu Krakonoš a lyžníci, výrazněji ale neprosadila. „Chtěla jsem být herečkou. Zdálo se mi, že by to bylo báječné. Několikrát jsem dělala zkoušky na DAMU, ale nevzali mě. Nejspíš kvůli tatínkovi, který byl vyloučen ze strany,“ svěřila se. A když to nevyšlo s herectvím, vrhla se na hudbu.

S kamarádkami založila undergroundovou skupinu a z princezny se rázem stala rockerka, která koncertovala po nočních klubech. Kapela se ale v roce 2000 rozpadla. Nakonec se na DAMU přece jen dostala, i když ne na svůj vysněný obor. Podařilo se jí vystudovat režii a dramaturgii na loutkářské fakultě, později také sama učila na vyšší odborné herecké škole. Dnes se věnuje především loutkoherectví a dabingu.

Založila občanské sdružení Loutky v nemocnici, také napsala několik knížek pro děti. Proč ale skončila s hraním? „Já jsem neskončila, už mi zkrátka nikdo nezavolal. Naposledy jsem dostala nabídku od Jiřího Menzela: když točil Vesničku mou střediskovou, šla jsem do konkurzu na učitelku. Jenže jsem tehdy měla na obličeji nějakou vyrážku a pan Menzel řekl, že s ekzémem by to nešlo…“ vzpomíná. Co se týče soukromí, tam je prý velmi spokojená. Sice je rozvedená, ale z manželství jí zůstaly čtyři děti.

LÁĎO, TY JSI PRINCEZNA
Julie Jurištová (60), princezna

Julie Jurištová bývala úspěšnou a režiséry často obsazovanou herečkou. V pohádkách si zahrála princezny třeba ve filmech Princ a Večernice či Deváté srdce.

Oblíbili si ji ale i filmaři z bývalé NDR, kde si zahrála třeba v pohádce na motivy příběhů slavných bratří Grimmů Sněženka a Růženka. České diváky ale Julie zaujala svou rolí v pohádce Láďo, ty jsi princezna. Hrála s tehdejším idolem Janem Hrušínským – tehdy mezi nimi vzplál i skutečný plamínek lásky. Julie jako Janova nastávající dokonce jezdila s Honzou do vyhlášeného sídla slavné rodiny Hrušínských v Plané nad Lužnicí.

Někdejší kolegové tvrdí, že Julie s Janem byli nejkrásnější pár své doby. Jejich vztah však po několika měsících skončil. Oba herci však mají dodnes něco společného. Jan je principálem populárního pražského Divadla Na Jezerce, Julie zase vede kočovnou Divadelní společnost Julie Jurištové. Jsou v ní např. Dana Bartůňková, Radovan Snítil či Libor Jeník. Zaměřují se hlavně na pohádky.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.