Pohřeb Stanislava Grosse: Kdo z hlavounů se přijde poklonit a kdo se na expremiéra vykašlal! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 29. listopadu 2023

Svátek slaví Zina, zítra Ondřej

Pohřeb Stanislava Grosse: Kdo z hlavounů se přijde poklonit a kdo se na expremiéra vykašlal!

Fotografie
Fotografie (internal)

S bývalým premiérem Stanislavem Grossem, který zemřel minulý týden po těžké nemoci, se ve středu na Vyšehrad přijde rozloučit řada politiků, dřívějších kolegů a přátel. Jeho památku uctí ministerský předseda Bohuslav Sobotka (ČSSD) i několik ministrů. Naopak prezident Miloš Zeman, který Grossovi svědčil na svatbě, účast neplánuje.

Samotný pohřeb se uskuteční v rodinném kruhu. Stanislav Gross minulý týden podlehl zřejmě amyotrofické laterální skleróze (ALS), při níž nemocní postupně ztrácí buňky ovládající svalové pohyby. Politikovi, který byl dosud nejmladším premiérem Česka, bylo 45 let. V Bazilice sv. apoštolů Petra a Pavla na Vyšehradě se s ním veřejnost může rozloučit v době od 08:30 do 10:00 hodin. Rodinný pohřeb pak začne v 11:00 hodin.

Premiér Sobotka, který Grosse považuje výraznou postavu celostátní politiky, se přijde pravděpodobně rozloučit hned z rána, ještě před pravidelným zasedáním kabinetu. "Já tam půjdu, protože Stanislav Gross byl předsedou sociální demokracie, byl dlouhé roky její viditelnou tváří, ministrem vnitra, předsedou vlády. A já si myslím, že je na místě takovým způsobem jeho památku uctít," řekl již dříve novinářům.

Ze sociálních demokratů, které Gross vedl v letech 2004 až 2005, mají na Vyšehrad dorazit i ministr vnitra Milan Chovanec, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nebo členové nejužšího stranického vedení Martin Starec a Lenka Teska Arnoštová. Rozloučit se přijde třeba také někdejší ministr zahraničí Jan Kavan, který byl s Grossem ve vládě Miloše Zemana.

Současný prezident památku Grosse, s nímž neměl poslední léta právě dobré vztahy, na Vyšehrad uctít nepůjde. "Účast se neplánuje," sdělil ČTK hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Ze zástupců parlamentních stran přijde třeba generální sekretář TOP 09 Pavel Severa. Většina ostatních velkých stran nechává účast na individuálním rozhodnutí svých členů.

Gross se v roce 2004 stal zatím nejmladším českým premiérem, když do úřadu nastoupil ve 34 letech. V roce 2005 ale po aféře s nevyjasněným financováním bytu na pražském Barrandově z funkce odstoupil a stáhl se z politického života. Až v dubnu 2014 se v pořadu České televize Gross omluvil lidem, kteří mu jako premiérovi důvěřovali a on je zklamal. Tehdy také uvedl, že kdyby měl před lety odvahu říct, že si byt na pražském Barrandově koupil z poslaneckých náhrad, nezamotal by se do polopravd a lží.

Gross se do povědomí veřejnosti zapsal ještě tím, když vydělal desítky milionů korun díky obchodu s akciemi společnosti Moravia Energo. Expremiér dva roky po odchodu ze Strakovy akademie podíly nakoupil za 20 milionů korun, po pouhém půlroce je prodal více než pětkrát dráž.

Většina politiků na něj po jeho smrti vzpomínala jako na výraznou osobnost české politiky, byť podle mnohých neustál fakt, že se v pouhých 34 letech stal nejmladším předsedou vlády v české historii.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.