Seriálová hvězda Martin Stránský: Vážná nemoc jater! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 30. června 2022

Svátek slaví Šárka, zítra Jaroslava

Seriálová hvězda Martin Stránský: Vážná nemoc jater!

Cytomegaloviróza napadla Stránskému játra. Musel proto držet přísnou dietu.
Cytomegaloviróza napadla Stránskému játra. Musel proto držet přísnou dietu. (Foto TV Nova, ara)

Vážná nemoc jater! Populární herec Martin Stránský (44), kterého můžete vídat v současnosti jako doktora Kováře v seriálu Doktoři z Počátků, bojoval s cytomegalovirózou. Kvůli ní musel dodržovat přísný léčebný režim.

„Tuhle civilizační chorobu jsem chytil kvůli svému nasazení! Cytomegaloviróza je něco jako mononukleóza, která sedne na játra,“ prozradil Stránský, který si uvědomuje, že dal nemoci zelenou. „Je to sice virová záležitost, ale skočí nejspíše na člověka, který má sníženou imunitu. Musel jsem držet dietu a zvolnit. Naštěstí, pokud máte dobrý základ, vrátí se zase vše k normálu,“ řekl Stránský magazínu Práva.


Doktorů si váží
V seriálu Doktoři z Počátků hraje obvoďáka, v Ordinaci v růžové zahradě ztvárnil traumatologa. A teď sám pomoc lékařů potřeboval! „Můj pohled se změnil v tom, že si doktorů vážím víc než dřív! Mám šanci to povolání nahlédnout i jinak než pacient, je to fakt ukrutná zodpovědnost! K něčemu mě donutily i přibývající roky a kvantum práce,“ svěřil se Stránský. Doktorem by ale nikdy být nechtěl. A to žádným...
„Jsem zdravě líný a ta kila skript bych do hlavy nenacpal. Taky bych se bál zodpovědnosti – jde přece o život. Když něco zvojtím jako herec, nic se neděje... Je fakt, že obvoďák asi nebude placený jako plastický chirurg nebo zubař. Přitom je velice potřebný,“ doplnil herec. Cytomegalovirové infekce  

Příznaky: horečka, zánět dýchacích cest, vysoká hladina jaterních enzymů, nejčastěji bez příznaků

•    Cytomegalovirus je celosvětově rozšířený virus, který je všudypřítomný, koluje mezi lidmi a populace je jím z velké části promořena.

•    Protilátky se vytvoří po prodělání prvotní infekce (při prvním setkání s virem), která probíhá u většiny lidí bezpříznakově.

•    Výjimečně se může objevit horečka, zánět dýchacích cest a zvýšená hladina jaterních enzymů, což značí napadení jater. Jakmile však dojde k tomuto rozšíření viru, aktivuje se imunitní systém a lymfocyty (jeden druh bílých krvinek) začnou tvořit protilátky, které potom jedince chrání před možným budoucím proděláním další infekce cytomegalovirem. To je u jedinců se zdravým imunitním systémem. Problémy nastávají, když je imunita narušena.

•    Přenos viru mezi lidmi vyžaduje důvěrný kontakt s osobou, která virus vylučuje ve slinách, moči a jiných tělních tekutinách. Nakazit se lze při pohlavním styku, ale virus se přenáší i z matky na plod.

Martin Stránský není rozhodně jediným známým člověkem, kterého trápí, či potrápila, nějaká nemoc!

Miloš Forman (82), režisér: Nemocné oči
Světoznámý režisér se už čtyři roky neukázal v rodném Česku. Mimo jiné kvůli nemoci očí. „Jmenuje se to macular degeneration. Uprostřed oka mám černej flek. Takže když se na vás dívám, tak tam, kde máte hlavu, je velkej černej flek... Což je dost nepříjemný,“ prohlásil před časem oscarový režisér. Toho podle informací Aha! trápí i další nemoci, Forman o nich ale nemluví.

Jana Brejchová (74), herečka: Onemocnění mozku
Filmovou legendu už několik let trápí úbytek bílé hmoty mozkové. Kvůli tomu žije v sanatoriu pod lékařským dohledem. „Musím říct, že jsem tady spokojená, protože jsou všichni na mě strašně hodný a milý a snažej se mě postavit zase na nohy. Což se jim někdy daří, někdy nedaří, podle toho, jak mi zrovna je. Vždyť víte, že moje nemoc je taková, že to neovlivním, ale snažím se,“ řekla na podzim Brejchová.


Dagmar Havlová (61), herečka: Štítná žláza
 „Jsem teď opuchlá po té operaci štítné žlázy. Mažu si tu jizvu na krku sádlem, ono se vstřebá a jizva zmizí,“ nechala se na podzim slyšet bývalá první dáma. Operaci měla podstoupit na začátku minulého roku.

Jana Hlaváčová (76), herečka: Deprese
Legenda českého filmu a divadla bojuje už několik let s depresemi. Nejvíce sžírají její duši ráno. „To je mi hrozně! Někdy mám pocit, že bych to nejraději zamázla. Odpoledne už je to ale lepší a cítím se lépe,“ prohlásila loni Hlaváčová.

Miloš Zeman (70), prezident: Cukrovka
Hlava státu podle svých lékařů bojuje s lehčím typem cukrovky. Kvůli nemoci změnil jídelníček. Kouřit ani pít alkohol ale prezident nepřestal.Autor:  lbp

Přečtěte si
mekanik
19. 1. 2015 • 18:02

Jí chlebíčky jsou gut

jity
19. 1. 2015 • 09:46

mek neříkej, že bys sis nedal alespoň něco z toho. Já třeba ty chlebíčky, ale ty kuwy určitě ne.

mekanik
19. 1. 2015 • 04:18

kuwy,chlast a chlebíčky

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.