Chobotnice z druhého patra: Naštvaná Bohdalka a strach dětí z divného herce! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 2. února 2023

Svátek slaví Nela, zítra Blažej

Chobotnice z druhého patra: Naštvaná Bohdalka a strach dětí z divného herce!

Jiřině Bohdalové se namlouvání hlasů chobotniček vyplatilo, i když se jí to zpočátku nezdálo.
Jiřině Bohdalové se namlouvání hlasů chobotniček vyplatilo, i když se jí to zpočátku nezdálo. (Foto: Aha! - ara)

Další dětský trhák z péra scénáristy Oty Hofmana (†61) a režiséra Jindřicha Poláka (†78) nazvaný Chobotnice z druhého patra byl původně vyroben jako seriál pro Německo. Celovečerní film, který jste včera mohli vidět na obrazovkách, vznikl pak pouhým sestřihem. Herci se doslova rvali, aby ve filmech těchto pánů mohli hrát. Přece jenom tantiémy ze západu chodily obrovské…

* Měli strach z Macháčka

Milan Šimáček (41) a Žaneta Fuchsová (42) alias Honzík a Eva, byli v té době mezi filmaři velice žádaným zboží. Šli z role do role, patřili k hvězdám obrazovek. I přes to všechno je však na tomto natáčení nikdo nešetřil. Například ve scéně, kdy z chobotniček udělají ptáky, aby mohly odletět a zachránit se. „Nakapali mně do očí nějaký olejíček, aby to vypadalo, že pláču. Dostal jsem z toho zánět spojivek a nedobrovolně slzel další dlouhé hodiny,“ zavzpomínal Šimáček. „A kdykoliv jsme se potkali s panem Macháčkem (hercem Miroslavem Macháčkem - pozn. aut), raději jsme zdrhali. Z něho jsme měli strach,“ shodli se oba.

„On byl strašně sebekritický, ale také kritický k okolí. Vždycky mu záleželo na tom, aby všichni odvedli maximum a nerozlišoval, jestli jsou to dospělí, děti nebo třeba i zvířata,“ snažil se zlehčit Macháčkovu náturu jeho kolega Boris Rösner (†55).

Zato se svými filmovými rodiči: Pavlem Zedníčkem (65) a Dagmar Havlovou (61), tehdy ještě Veškrnovou Šimáček s Fuchsovou vycházeli skvěle. „Ještě pár let po natáčení jsem je oslovovala mami a tati,“ poznamenala Fuchsová.

* Nemohou se na sebe dívat

I tak ale na natáčení nevzpomínají zrovna rádi. Když film dávají, raději se ani nedívají. „Vidím ty chyby. Divákovi možná ujdou, ale já bych to dneska dělal úplně jinak. Proto se nekoukám. Možná snad moje děti. Já ne,“ přiznal Šimáček. „Já se na sebe také nekoukám,“ přidala se Fuchsová.

To její děti se nezapomenou podívat nikdy. „Když ale byla moje dcera malá, měla velký problém pobrat, že maminka je v televizi a zároveň vedle ní v obýváku,“ dodala s úsměvem.

Tímto filmem jejich herecká kariéra ovšem skončila a jejich hvězda postupně zvadla. Fuchsová už si zahrála jen jednu mini roli, Šimáček štěky ještě ve třech filmech. „Dodnes jsem v šoku z toho, že mě nepřijali na konzervatoř. Vůbec jsem to nečekala, nic jiného jsem odmalička nedělala, a že budu studovat herectví, byla pro všechny, kteří mě znali, samozřejmost. Zhroutil se mi svět,“ uvedla Fuchsová.

Zklamaná Bohdalová

Sláva tandemu Polák – Hofman, jejichž filmy se těšily velkému úspěchu nejen v Čechách, ale i v zahraničí, se rychle rozkřikla a Jiřina Bohdalová (83) si brzy s pány sjednala schůzku s tím, že by s nimi ráda spolupracovala. Výsledkem bylo, že ji nejprve nabídli, aby v komedii Lucie, postrach ulice nadabovala jednoho z formeláků. Trošku ji tím zaskočili, ale nakonec kývla. Když ji po dvou letech zavolali znovu a opět nabídli pouze dabing, tentokrát Chobotničky, byla prý už naštvaná. „Ale pak si spočítala, že i tak se jí to vyplatí. Ty filmy byly úspěšné hlavně v Německu, tudíž tamtiémy za to chodily veliké,“ prozradil pamětník natáčení.
Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.