Proč se musí na houby ráno?
 7 nejčastějších mýtů o houbách! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 6. prosince 2023

Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín

Proč se musí na houby ráno?
 7 nejčastějších mýtů o houbách!

Takové krásné houby našla paní Šimčíková v okolí Valašského Meziříčí. Evidentně nepodléhá mýtům...
Takové krásné houby našla paní Šimčíková v okolí Valašského Meziříčí. Evidentně nepodléhá mýtům... (Foto: pro Aha! - Anna Šimčíková)

Houbařská sezóna začíná! Kdo vstoupí do lesa, neodejde podle čtenářů Aha! s prázdnou. I kdyby měl přinést jen dva tři kousky na polévku. Proč letos začaly růst houby se zpožděním? Je pravda že si musím na houby přivstat? A musí se hned po příchodu z lesa zpracovat? Které mýty o houbách jsou pravdivé?

Mýty o houbách

Na houby se musí vyrazit hned zrána!
Jediným důvodem, proč si kvůli houbám přivstat,  jsou ostatní houbaři, kteří by mohli houby na vašem místě vysbírat.

Při otravě houbami se má vypít velké množství mléka!
Ne, to určitě nedělejte. V případě podezření na otravu je nejlepším řešením snědené houby co jejdříve vyzvracet a vyhledat lékařskou pomoc, zavolat na linku 155.

Lepší je, pokud se houba vyřízne, tak aby část nohy zůstalo v podhoubí!
V podstatě je jedno, jestli ji uříznete, případně opatrně z podhoubí vykroutíte.

Kozáky najdeme v břízkách!
Toto tvrzení je pravdivé! „Kozák roste v symbióze s břízou a navzájem si pomáhají,“ potvrzuje Jiří Pošmura.


Na sbírání hub postačí igelitka
Ne nadarmo se chodí na houby s košíčkem. Houby se v igelitce nebo v rozpáleném kufru od auta se zapaří a po pozření dokáží způsobit zažívací potíže. Způsobí je bílkoviny, které se v houbách začnou rozkládat.

Houby se musí ihned zpracovat
S houbami lze zacházet obdobně jako s masem. Není proto potřeba je ihned po příchodu z lesa zpracovávat. Klidně je můžete uložit v chladničce a krájet či libovolně upravovat až druhý den.

Případná otrava se objeví do tří hodin od snězení!
Pravda je, že člověk začne mít problémy nejčastěji do dvou až tří hodin, ale otrava se může projevit za dvě, deset, ale i za 30 hodin. „Nejzákeřnější houbou je muchomůrka zelená, účinkuje až po několika hodinách, kdy je již na záchranu pozdě,“ upozorňuje Jiří Pošmura.

Víte proč...
...houby zatím rostly méně, než v jiných letech?
Příčinou je podle Jiřího Pošmury zejména to, že dochází k extrémním výkyvům počasí. Nejprve houby dostaly šok horkem a poté záplavu v podobě vydatných dešťů. „Mohu ale sdělit radostnou novinu, už opravdu začínají,“ říká Pošmura.

Podívejte do galerie na úlovky čtenářů AHA!

Víte, že na houby můžete vyrazit celý rok?Autor:  luc

Přečtěte si
fill-ll
8. 8. 2014 • 08:37

Co to tu meles za kraviny? Cervi se rozlezli mozna tobe v hlave alespon podle tech srancu co pises na diskuzi.-nejdriv tady hecujes lidi pomalu k narodnimu povstani,pritom sedis sam doma na riti(jako ty ovce o kterych furt zvanis a ani nemas praci (soude podle toho ze jsi tu asi 14hodin denne).ted zas cervi c houbach...nevim co fetujes ale valis toho do sebe asi az prilis nemyslis? Ja zapomel ty vlastne nemyslis jen bezduse zvanis hov.na..

ferdinand6
7. 8. 2014 • 01:07

Co to melete? Červy se nerozlezou, ale houby je lepší zpracovat čerstvé.

prroud
6. 8. 2014 • 11:08

Kdo ma rad cervavy houby,at s nima klidne zachazi jako s masem ,proto je potreba houby co nejdriv ocistit a pokrajet,aby se cervy nerozlezly a nezkazily jeste vic hub,vy chytrolini

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.