Epidemie žloutenky! Z tohoto domu se šíří!

LITOMĚŘICE – Špína, odpadky a smrad. V cikánské komunitě v obci Mastířovice na Litoměřicku naplno propukla epidemie žloutenky typu A. Nebezpečná nemoc se šíří z domu obklopeného odpadky.
V Mastířovicích na Litoměřicku je už 12 nakažených!
Nedostatečná hygiena je podle odborníků důvod, proč se žloutenka mezi cikány v minulých dnech rozšířila. „Včera jsme přijali další ženu se žloutenkou a celkově u nás leží už dvanáct pacientů,“ řekla Aha! vrchní sestra infekčního oddělení mělnické nemocnice Věra Partová. Mezi nakaženými je podle ní i pět dětí a čísla nemocných zřejmě nejsou konečná.
Při kontrole v obci totiž hygienici zjistili neuvěřitelné věci. Kolem domů se povalují odpadky, mezi kterými si hrají malé děti. Místní se teď bojí, aby se nemoc nerozšířila do celých Mastířovic. „Romové zde žijí v podstatě na smetišti mezi vlastními výkaly, kterých kolem domu stále přibývá,“ říká starosta Vlastimil Mikl.
V současné době pro jistotu dochází k očkování všech dospělých i dětí nejen z Mastířovic, ale i lidi z okolních obcí. „Musíme přeočkovat i všechny děti základní školy v Hoštce, kam děti z Mastířovic dochází,“ upřesnil starosta. „Víc nemůžeme dělat. Domy, ve kterých Romové bydlí, jsou v jejich soukromém vlastnictví,“ stěžuje si Mikl.
Cikáni jsou v obci od povodní v roce 2002, tehdy je tam přestěhoval Okresní úřad v Mělníku. V »domech hrůzy«, jak je místní pojmenovali, však dodnes chybí žumpy a sociální zázemí.
Žloutenka typu A
● onemocní se po kontaktu s nakaženou osobou, potravinami a vodou
● z odpadních vod se virus může dostat do zdrojů pitné nebo užitkové vody
● virus mohou obsahovat i nedostatečně tepelně zpracované ryby, krabi, ústřice a jiní mořští živočichové
● nejsnáze se nakazí děti předškolního a školního věku ve školních kolektivech
Jak postupuje
1. STADIUM: příznaky podobné chřipce – únava, teploty, svalové bolesti.
2. STADIUM: zažívací potíže – zvracení, bolesti v horní části břicha, nechuť k jídlu, někdy lehký průjem.
3. STADIUM: světlá stolice, tmavá moč, zežloutnutí kůže a očního bělma.
LÉČBA: nakaženého je nutné izolovat na infekčním oddělení na dva i více týdnů. Pokud by nebyla zahájena léčba, selhávají játra a člověk umře.
DIETA: půl roku až rok je nutné dodržovat jaterní dietu, je nutné vyhýbat se alkoholu a omezit sport, při nedodržení totiž hrozí trvalé poškození jater.