Šokující výzkum mezinárodního týmu vědců: Kočky nehlaďte, dotekem trpí! Je to nesmysl, říká chovatelka! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 4. října 2023

Svátek slaví František, zítra Eliška

Šokující výzkum mezinárodního týmu vědců: Kočky nehlaďte, dotekem trpí! Je to nesmysl, říká chovatelka!

Hana Janišová s kočičím mazlíčkem.
Hana Janišová s kočičím mazlíčkem. (Aha! - Karel Kopáč)

Kočky trpí lidskou láskou! Vyplývá to z výzkumu mezinárodního týmu vědců pod vedením Američana Daniela Millse. Závěr je jednoznačný – nehlaďte kočky, působíte jim tím zbytečný stres. Nejvíce údajně trpí číči, které hlazení nemají rády, ale nechávají si ho líbit.

Proč by mělo hlazení mickám vadit? „Organismus koček produkuje během hlazení stresový hormon kortizol,“ vysvětlují vědci. Naopak odmítají názor, že kočky jsou samotáři a nežijí rády ve skupinách. Podle vědců jim nevadí, když jejich majitel chová doma víc koček. Jsou rády, že se tak jeho pozornost a frekvence hlazení rozptýlí. Výsledky výzkumu zveřejnil odborný časopis »Physiology and Behavior«.

Chovatelka Hana Janišová (51):  Je to nesmysl

Závěr vědců milovníky koček pobouřil. „To je strašný nesmysl,“ říká Hana Janišová (51) z Pražského spolku ochránců zvířat, provozovatelka útulku pro opuštěné kočky v Klecanech u Prahy a majitelka 12 koček.
Číči mají podle ní velmi individuální povahy a rozhodně pro všechny neplatí totéž. „Jestliže hladíme kočku, které je to příjemné, tak žádná doba hlazení není příliš dlouhá,“ dodává Janišová. Naopak Micky mnohdy samy vyhledávají fyzický kontakt s člověkem. „Je velmi obvyklé, že spí se svým majitelem v posteli. Některé mají i léčitelskou náturu. Když například člověka bolí v krku, omotají se mu kolem něj a zahřívají ho. Kočka pozná, když je majitel nemocný a začne se chovat soucitně,“ dodává Janišová.

Kdy kočka nemá ráda hlazení

*Může se bát dotyku lidské ruky, protože má s člověkem špatnou zkušenost.

*Je plachá, protože není na člověka dostatečně zvyklá.

*Ne každá forma hlazení kočkám vyhovuje. Doteky mají rády jiné, než psi.

Micky nejsou samotářky, ale...

Je málo koček, které preferují pobyt ve velké skupině. Na druhou stranu jedna číča bývá smutná, pokud není zvyklá být sama. „Ideální je skupina 2 až 4 jedinců. Je-li jich více, potřebují také odpovídající prostor, jinak se necítí komfortně,“ doporučuje Janišová.Přečtěte si
drakoska11
21. 1. 2014 • 17:52

Mám tři kočky (kočičku a dva kocourky). Všichni jsou hodní. Jen kocourkové mají větší potřebu se mazlit. Kočička přijde jen občas, ale pak si "trvá na svém" proč by asi chodili, kdyby je mé hlazení stresovalo? Když přijdu domů a oni (naprosto vyjímečně) nepřiběhnou, nesháním je. Nikdy se je nesnažím brát do ruky, když si to sami nepřejí (jenže oni o to často sami velmi usilují). Ještě se mi nestalo, aby když mi bylo nedobře (nemoc) a nebo smutno, aby nepřišel někdo z mé kočkoparty a nežďuchnul do mě čumákem a nezačal příst a přešlapovat - hodně často je to právě kočička, která je jinak velmi zdrženlivá. Asi bych měla zveřejnit vlastní studii

drakoska11
21. 1. 2014 • 17:43

Když nalijete kočce mléko, tak se pos..e jako beruška. Kotě pije mléko od mámy, dospělé kočkovité šelmy jen vodu. Když už jste taková důkladná, zkuste si přečíst něco i o kočkovitých šelmách. Jen o jedno bych Vás poprosila: Vydržte! Vy si opravdu kočku nikdy nepořizujte! To bude Váš dar kočenám jako takovým.

drakoska11
21. 1. 2014 • 17:38

Je mi Vás líto. Jaké máte v tomto oboru vzdělání? Moje dcera je veterinářka a celá naše rodina žije již dlouhá léta (já 60 let) s kočkami. Pokud se nehrabu v jejich exkrementech a nelíbám je na čumák (což optavdu nepociťuji jako potřebu), je vše OK. Naopak já i moje děti jsme vždycky byli mnohem odolnější vůči jakým koliv infekcím - protože si vše nedezinfikujeme, ale udržujeme jen normální zásady hygieny

drakoska11
21. 1. 2014 • 17:32

drakoska11
21. 1. 2014 • 17:31

Tak to jsou asi mí dva kocouři masochisti Když přijdu domů, třou se mi kolem nohou (jasně - chtějí "gábl") a pak když sedím u počítače (je to součást mé práce), přistane mi některý z nich na klíně a nutí si mazlení. Žďuchá do mě čumákem tak dlouho až ho začnu hladit a drbat pod bradou. A to samé večer, když si sednu k telce. Mám i kočičku, která tento kontakt nevyhledává (jen vyjímečně přijde, ale pak je neodbytná). Když mi bylo zle - měla jsem problém se žlučníkem - přišel větší z kocourů a ulehl vedle mě a opřený zády o mě předl a předl.. Já ho občas pohladila a nebo nechala ruku volně na jeho kožíšku. Pomohlo to víc než prášky

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.