Andrea (42): Při koupání objevila rakovinu prsu, a rozplakala se... | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 17. srpna 2022

Svátek slaví Petra, zítra Helena

Andrea (42): Při koupání objevila rakovinu prsu, a rozplakala se...

Paní Andrea onemocněla rakovinou měsíc před 40. narozeninami.
Paní Andrea onemocněla rakovinou měsíc před 40. narozeninami. (Klub ZN)

Paní Andrea se s rakovinou prsu poprvé setkala, když onemocněla její babička. „Možná mi později pomohlo i to, že babička dodnes žije,“ konstatuje paní Andrea. První manželství se nepovedlo a ona zůstala s dcerou sama. Když pak potkala nového partnera, řešila, jak zařídit svůj život dál. Andrea se za ním přestěhovala do Prahy a její dcera zůstala na Moravě u babičky. „Bylo to trápení,“ přiznává Andrea. „Možná tam někde leží zárodek mé nemoci.“ Později se dcera přestěhovala do Prahy a o rok později se Andrea vdávala.

A pak to přišlo. Měsíc před svými 40. narozeninami si ve vaně nahmatala bulku v prsu. „Seděla jsem tam a brečela,“ vzpomíná Andrea. „Pak jsem si utřela oči a od té doby neuronila ani slzu.“ Nález byl zhoubný, paní Andreu čekala chemoterapie a amputace prsu. „Lékařka mi tehdy řekla, že chemoterapie neznamená, že budu půl roku zvracet. A mně špatně nebylo. Tak jsem si řekla, že to budu brát jako chřipku, a z toho se přece musím dostat! Asi se to všechno mělo stát – a asi jsem měla poznat i ty báječné ženské z Aliance žen s rakovinou prsu, kde se teď snažím pomáhat.“

Aliance připravila kampaň o rakovině prsní žlázy cílenou na muže, kteří si vůbec nepřipouštějí, že takové onemocnění může potkat i je. Předtím však paní Andrea musí překonat novou překážku – léčbu jaterní metastázy. A určitě se i do téhle další „chřipky“ pustí s elánem a vervou, která je jí vlastní.

Více nemocných, méně umrtí

Každá jedenáctá Češka onemocní během života rakovinou prsu. Počet onemocnění tak strmě stoupá. „Velkou roli hraje dědičnost, ale na vině je i současný životní styl,“ tvrdí profesor Jindřich Fínek, vedoucí onkologického centra v Plzni.

U nás ročně onemocní více než 6 000 žen. Karcinom prsu nejčastěji postihuje ženy starší 50 let. Na rakovinu prsu zemře každoročně přibližně 2 000 žen. I když je případů rakoviny stále více, díky prevenci a moderní léčbě se na ni umírá méně než v minulosti.

Mládí nechrání

Ani mladý ženám se rakovina prsu nevyhýbá. „V mladším věku je prognóza bohužel horší. Nádor se projevuje agresivněji a objeví se často až v pokročilém stádiu,“ říká MUDr. Miroslava Skovajsová, zakladatelka Mamma centra v Praze. Podle ní by si mladé ženy měly prsa samy pravidelně vyšetřovat. „V případě podezření by měl vyšetření provádět zkušený radiolog, aby správně vyhodnotil výsledek,“ doporučuje Skovajsová.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.