Ivan (54): Zaplatil jsem pozdě 250 Kč a dlužím stonásobek! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 26. května 2022

Svátek slaví Filip, zítra Valdemar

Ivan (54): Zaplatil jsem pozdě 250 Kč a dlužím stonásobek!

Kvůli tříměsíčnímu zpoždění platby za povinné ručení teď Ivanu Fabiánovi z Českých Budějovic hrozí, že přijde o svůj majetek.
Kvůli tříměsíčnímu zpoždění platby za povinné ručení teď Ivanu Fabiánovi z Českých Budějovic hrozí, že přijde o svůj majetek. (Vlaďka Hradská)

Hořký pocit bezmoci a nespravedlnosti má Ivan Fabián (54), po kterém exekutoři vymáhají 27 tisíc korun. A to vše jen proto, že povinné ručení za přívěsný vozík za auto ve výši 250 korun zaplatil se zpožděním!

V roce 2010 se Ivan Fabián rozváděl a stěhoval. Termín zaplacení povinného ručení za »káry za auto« prošvihl a pojištění bylo zrušeno. Sjednal si proto o tři měsíce později novou pojistku a zaplatil. Koncem roku 2011 mu přišlo od České kanceláře pojistitelů, že má zaplatit tři tisíce. To se mu nelíbilo. „Chtěli za prodlení a pokutu desetinásobek roční pojistky, proto jsem se odvolal a čekal. I když jsem udal korespondenční adresu, posílali mi dopisy na mé trvalé bydliště, které v tu dobu bylo na radnici. Využili toho, že tam poštu nikdo nepřebírá,“ míní Fabián.

Nestačil se divit V srpnu loňského roku se pak nestačil divit. Zjistil, že má zablokovaný účet a do práce mu přišla exekuce na plat ve výši 27 tisíc. „O soudu jsem nevěděl. To je taktika exekutorů, aby se nemohl člověk bránit. I tak jsem se ale dodatečně odvolal. Kvůli tomu mám dodnes zablokovaný účet a peníze mi strhávají z platu,“ posteskl si.

Tím ale případ nekončí. Šokovanému Fabiánovi přišla nyní další složenka, tentokrát na 4700 Kč. „Dlužné období za nepojištěný vozík rozdělili do několika časových úseků a u každého z nich si napočítali dobu z prodlení. Kvůli tříměsíčnímu zpoždění platby tak můžu přijít o majetek. Je to ožebračování lidí,“ řekl Ivan Fabián.

Exekuční komora ČR říká...

„V první řadě by měl pan Fabián myslet na to, že adresa na ohlašovně není nejlepší způsob fungování. Veškeré upomínky a úřední sdělení se vám totiž doručují právě tam a sami se zbavujete možnosti včas reagovat. Totéž se týká i doručování ze strany soudu a soudního exekutora. Nejde o žádnou »taktiku«, ale o fikci doručení – i když si korespondenci fakticky nepřevezmete, považuje se po uplynutí 10denní lhůty za doručenou. Tím zákon zajišťuje, aby se dlužník nevyhýbal své povinnosti tím, že si nebude přebírat poštu. Současně mohu říct, že kdyby pan Fabián reagoval na zasílané urgence a následně rozhodnutí soudu hned, nemusel by jeho dluh narůstat o odměny advokáta věřitele a soudní poplatky. Problém pak vidím v tom, že věřitel rozdělil dluh na kousky a vymáhá je zvlášť. To je velký nešvar. Pan Fabián může věřitele, soud nebo ve finální fázi soudního exekutora požádat o spojení těchto věcí.“ Mgr. Ing. Jiří Prošek, prezident EK ČR

Autor:  Vlaďka Hradská

Přečtěte si
ines
24. 3. 2013 • 05:23

cast slysime v nemocnicich a jinde,nemuzeme vam poskytnou zadne informce ,protoze je to zasah do ochrany osoby.bohuzel ochrana osoby neplati pro exekutora,bankovnictvi a katastru nemovitosti kde zvlast zadna ochrana osoby neni a kazdy si muze zjistit kdo co a jaky majetek vlastni.100 nasobek je nejen prehnane ,ale je to statni kuplirstvi a to si stat nesmi dovolit a protoze nikdo si nkde nestezuje tak si berou .pokud by se nekdo soudil zjistil by urok z prodleni je maximalne 0,25 za den .jak nekdo prisel na 100x nasobek ?potom z toho co dluznik dluzi si exekutor z dluzne castky muze vzit max 30%.nedokazu si predstavit jak dluzi nekdo 2500kc a pro nezaplaceni by dluzil 250 000kc .neco neni v poradku a chce to apelovat u presidenta az s tim urychlene neco udela .

alice_brno
21. 3. 2013 • 18:18

u jaké to měl pojišťovny a taky jak moc byl ochoten to s ní řešit. Já jsem u Slavie a nemůžu si těžovat. Byla jsem jednou v podobné situaci a vyřešilo se to v klidu. Nechci nikomu křivdit, ale většina lidí hraje mrtvé brouky, nekomunikou a pak se hrozně diví. Taky by mě zajímalo jestli někdo má povinnost posílat důležitou poštu na jinou adresu než trvalého bydliště, to bych si taky mohla nějakou vymyslet a pak tím argumentovat.

diodaa
20. 3. 2013 • 13:18

Pokud mu zabouchá na dveře zlodějské individum posvěcené státem, exekutor, má mu urazit palici už ve dveřích. Kradou hlavně to, na co nemají právo. A protože i stát je zloděj, nelze se ničemu divit.

janapi
20. 3. 2013 • 08:03

který využije(pokud to má p.Fabián písemně): když jsem udal korespondenční adresu, posílali mi dopisy na mé trvalé bydliště, které v tu dobu bylo na radnici. Využili toho, že tam poštu nikdo nepřebírá,“ míní Fabián.Již je potřeba-aby tuto sortu exekutorů někdo pořádně utnul!

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.