Ivan (54): Zaplatil jsem pozdě 250 Kč a dlužím stonásobek!

Hořký pocit bezmoci a nespravedlnosti má Ivan Fabián (54), po kterém exekutoři vymáhají 27 tisíc korun. A to vše jen proto, že povinné ručení za přívěsný vozík za auto ve výši 250 korun zaplatil se zpožděním!
V roce 2010 se Ivan Fabián rozváděl a stěhoval. Termín zaplacení povinného ručení za »káry za auto« prošvihl a pojištění bylo zrušeno. Sjednal si proto o tři měsíce později novou pojistku a zaplatil. Koncem roku 2011 mu přišlo od České kanceláře pojistitelů, že má zaplatit tři tisíce. To se mu nelíbilo. „Chtěli za prodlení a pokutu desetinásobek roční pojistky, proto jsem se odvolal a čekal. I když jsem udal korespondenční adresu, posílali mi dopisy na mé trvalé bydliště, které v tu dobu bylo na radnici. Využili toho, že tam poštu nikdo nepřebírá,“ míní Fabián.
Nestačil se divit V srpnu loňského roku se pak nestačil divit. Zjistil, že má zablokovaný účet a do práce mu přišla exekuce na plat ve výši 27 tisíc. „O soudu jsem nevěděl. To je taktika exekutorů, aby se nemohl člověk bránit. I tak jsem se ale dodatečně odvolal. Kvůli tomu mám dodnes zablokovaný účet a peníze mi strhávají z platu,“ posteskl si.
Tím ale případ nekončí. Šokovanému Fabiánovi přišla nyní další složenka, tentokrát na 4700 Kč. „Dlužné období za nepojištěný vozík rozdělili do několika časových úseků a u každého z nich si napočítali dobu z prodlení. Kvůli tříměsíčnímu zpoždění platby tak můžu přijít o majetek. Je to ožebračování lidí,“ řekl Ivan Fabián.
Exekuční komora ČR říká...
„V první řadě by měl pan Fabián myslet na to, že adresa na ohlašovně není nejlepší způsob fungování. Veškeré upomínky a úřední sdělení se vám totiž doručují právě tam a sami se zbavujete možnosti včas reagovat. Totéž se týká i doručování ze strany soudu a soudního exekutora. Nejde o žádnou »taktiku«, ale o fikci doručení – i když si korespondenci fakticky nepřevezmete, považuje se po uplynutí 10denní lhůty za doručenou. Tím zákon zajišťuje, aby se dlužník nevyhýbal své povinnosti tím, že si nebude přebírat poštu. Současně mohu říct, že kdyby pan Fabián reagoval na zasílané urgence a následně rozhodnutí soudu hned, nemusel by jeho dluh narůstat o odměny advokáta věřitele a soudní poplatky. Problém pak vidím v tom, že věřitel rozdělil dluh na kousky a vymáhá je zvlášť. To je velký nešvar. Pan Fabián může věřitele, soud nebo ve finální fázi soudního exekutora požádat o spojení těchto věcí.“ Mgr. Ing. Jiří Prošek, prezident EK ČR