5 otázek a odpovědí o exekucích! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 25. září 2023

Svátek slaví Zlata, zítra Andrea

5 otázek a odpovědí o exekucích!

Dluhy rostou a rostou
Dluhy rostou a rostou (Aha!)

Přinášíme vám dalších pět otázek a odpovědí na nejčastější problematická témata kolem exekucí. Od letošního roku totiž platí novela, která zavedla řadu novinek.

1) Jaký je rozdíl mezi vymahačem a exekutorem?

Soudní exekutor musí mít právnické vzdělání a prochází výběrovým řízením ministerstva spravedlnosti. Je úřední osobou. Naopak vymahač je zaměstnancem různých vymahačských agentur. Nesmí vstupovat na váš pozemek, do bytu či domu ani provádět soupis věcí.

2) Dlužím alimenty, hrozí mi, že mě žena dá k soudu a vezmou mi řidičák.

Jsem ale řidič z povolání, přišel bych o práci. Může to udělat?
Novinkou od letošního roku je skutečně možnost zabavit neplatičům alimentů řidičské oprávnění. Pokud ho však potřebujete nezbytně nutně k výkonu zaměstnání, což musíte prokázat, exekutor vám ho nevezme.

3) Uvažuji o tom, že bych koupil nemovitost v exekuční dražbě. Není to trochu nemorální?

Účast v exekučních dražbách – letos se nově kromě nemovitostí začaly elektronicky dražit i movité věci – je naprosto bezpečná.  Nabídka je volně přístupná na www.portaldrazeb.cz. Dlužníkovi tím vlastně pomáháte, bude mít prostředky na splacení dluhů.

4) Dozvím se někde, jestli něco dlužím?

Nahlížet můžete do nejrůznějších registrů dlužníků. Exekutorská komora vede Centrální evidenci exekucí na www.ceecr.cz. Nahlížet můžete i na stránky ministerstva spravedlnosti na www.justice.cz nebo do insolvenčního rejstříku na www.isir.justice.cz. Pokud nemáte přístup k internetu, můžete nahlížet do spisů příslušného soudu podle místa bydliště.

5) Podle jakého klíče se zabavují věci? Když člověk dluží třeba 10 tisíc, jak to, že mu zabaví celý majetek v řádech statisíců?

Kvůli dluhu 10 tisíc vám nikdo rozhodně nezabaví majetek v řádu statisíců! Platí zásada přiměřenosti. Exekuce probíhá nejprve srážkami ze mzdy a obstavením bankovního účtu. Od okamžiku zahájení exekuce ale nesmíte nakládat s majetkem, ukládá to soud podle zákona. Nesmíte vyvádět majetek z exekuce – nesmíte např. prodat dům. Běžná obchodní činnost, údržba nebo správa majetku ale dotčeny nejsou.

Autor:  Eva Pospíšilová

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.