Vytopili jste souseda? Zničilo vám byt prasklé potrubí? Vylomila vám bouře okna? Náhoda je blbec! Kdo za ni zaplatí? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 10. prosince 2023

Svátek slaví Julie, zítra Dana

Vytopili jste souseda? Zničilo vám byt prasklé potrubí? Vylomila vám bouře okna? Náhoda je blbec! Kdo za ni zaplatí?

 (Profimedia.cz)

Instalatér se flákal, nebyl dovřený kohoutek, za vašimi okny zuřila živelná pohroma, prasklo potrubí… Způsobů, jak mít zničené bydlení anebo jej zničit sousedovi bez toho, abyste cokoliv sami zavinili, je velká spousta. Může zaplatit škodu pojišťovna, i když vy sami pojištěni nejste? Případně, lze ji po někom vymáhat? Nebo je úhrada nákladů za opravy jen a jen na vás?

5 otázek a odpovědí

OTÁZKA: Bydlíme v bytě, který máme v osobním vlastnictví, nad námi je byt patřící městu. Jsou tam ale špatná okna a byli jsme kvůli tomu několikrát vytopeni na stropu, kde se nám utvořily »mapy«. Jak si teď naúčtovat náhradu škody? Pavel, Brno

ODPOVĚĎ: Město musí mít ze zákona pojištění, takže máte štěstí. Přivolejte si pracovníka pojišťovny, u níž má smlouvu, ten s vámi sepíše protokol o náhradě škody. Škodu musíte doložit fakturami z oprav. Upozorněte zároveň zaměstnance pojišťovny na problémy v bytě nad námi; je totiž i v jeho zájmu, aby je majitel bytu, tedy město, opravilo, a incident se neopakoval. Jinak na pojištění prodělá.

OTÁZKA: Porouchal se mi záchod a než jsem přišel domů, byla voda už všude. Mě zachránily kachličky, drobně jsem ale vytopil souseda pode mnou a má fleky na stropě. Ani on ani já nemáme pojištěný byt, a neumíme se dohodnout, co teď s tím. Karel, Klatovy

ODPOVĚĎ: Jelikož nemáte pojistku, která by náklady na opravu pokryla, musíte je na sebe vzít vy. A to i když ke škodě nedošlo úmyslně či přímým zaviněním. V případě, že bude soused souhlasit, můžete se nabídnout, že škodu (fleky na stropě) zlikvidujete vlastnoručně. Jinak budete muset zaplatit nejen materiál, ale i odvedenou práci. Nezapomeňte ale uzavřít dohodu o odstranění následků škody. Bez ní by se soused mohl ozvat po delší době, že odhalil »další škody« a zneužívat situaci. To už byste se nedoplatil.

OTÁZKA: Jsem spoluvlastník vlastník bytového domu (vlastním byt a část společných prostor), kde zaviněním počasí prasklo potrubí a škody od vody jsou i v mém bytě i na nábytku. Já pojištěnou domácnost nemám, dostanu někde náhradu? Alena, Pelhřimov

 

ODPOVĚĎ: Tady je klíčové, že společenství vlastníků nemusí mít ze zákona bytový dům pojištěn. Ujistěte se proto o situaci. Na pojistku samozřejmě vy jako vlastník přispíváte, a tak z ní máte právo těžit. Oproti fakturám za opravy v celém bytovém domě vám tak budou vyplaceny peníze od pojišťovny. Pojištění domácnosti se vztahuje na nábytek, jestli ho nemáte, je náhrada jen a jen na vás.

OTÁZKA: Po velmi silné bouřce, která se odehrála, když jsem byla v práci, jsem našla doma vylámaná okna. Lze si nárokovat zaplacení opravy z bytového fondu? Alžběta, Brno

ODPOVĚĎ: Opět je nutné vědět, zda je bytový dům pojištěn, pak je potřeba důkladně prohlédnout pojistnou smlouvu – ne všechna pojištění se totiž vztahují na okna, dveře či plovoucí podlahy. Nechat otevřené okno při bouřce je navíc podle většiny pojistných smluv vaše vina, za kterou se peníze nevyplácí. Je tedy velká pravděpodobnost, že si budete muset vše uhradit sama. Fond oprav, kam přispívají všichni vlastníci, by se navíc vztahoval třeba na výměnu oken v celém domě, nikoliv lokální opravu.

OTÁZKA: Myslím, že instalatér v mém novém bytě udělal nějakou chybu, po týdnu bydlení jsem totiž ráno vstal a šlápl do třícentimetrové vrstvy vody. Průšvih se stal v kuchyni. Jak dokážu zavinění instalatéra? Dluží mi něco? Štěpán, Trutnov

ODPOVĚĎ: Instalatéři za svoji činnost ručí v plném rozsahu po dobu 24 měsíců, tedy celé dva roky. Je ale otázka, zda jejich zavinění prokážete, důkazní břemeno je na vás. V případě problémů se tedy obraťte na nezávislého odborníka, který posoudí, jestli byla nehoda opravdu zapříčiněna nekvalitní prací a nepozorností instalatéra. Potvrdí-li se to, chtějte náhradu škody oproti fakturám za provedené opravy i návštěvu experta. Domáhejte se ji dohodou, případně se obraťte na soud.


EXPERT RADÍ: POJISTĚTE SI DOMÁCNOST!

Předseda Sdružení nájemníků ČR, Milan Taraba, upozornil Aha!, že je v Česku pojištěno zoufale málo domácností, prý jen třetina. „Mé doporučení je proto jednoznačné: pojistit si byt včetně majetku pro všechny případné vzniklé škody, které nejsou kryty pojištěním domu,“ řekl. Co to znamená? Bydlíte-li v bytovém domě, jsou většinou struktura stavby a společné prostory pojištěny. Shoří-li vám ale nábytek a osobní věci, peníze dostanete jen tehdy, pojistíte-li si také domácnost. Proto tato pojistka dává smysl i v případě, že bydlíte v podnájmu či bytu, který vlastní obec.

Jak si vybrat správnou pojišťovnu?

„Nechci nikomu dělat reklamu, ale výhodné bývá, když jsou jak dům tak domácnost pojištěny u stejného podniku. Pro tyto případy jsou někde i bonusy,“ poradil Taraba.

Pojištění nemovitosti (pojištění celého bytového domu)

stavba a součásti stavby (někdy i kuchyňská linka, vestavěné skříně, zdi, stropy, plovoucí podlahy, pevné součástí koupelny, topný systém)

do pojistky lze zahrnout i drobné stavby příslušející k bytovému domu, například garáž

Pojištění domácnosti (pojištění vybavení bytu)

kompletní zařízení bytu včetně osobních věcí (oblečení, hygienické potřeby, klenoty, elektronika, věci zvláštní hodnoty)

do pojištění nemovitosti u bytového domu jsou zahrnuty pouze společné prostory a vnějšek stavby; je proto potřeba si vlastní spotřebiče, byť vestavěné, dopojistit takto.


Kolik to stojí?

Máte-li byt v Praze o rozloze 65 m², a jeho vybavení si ceníte na 500 tisíc Kč, bude vás pojištění domácnosti zahrnující hrazení následků povodní v celé pojistné částce stát až několik tisíc ročně. Ceny se odvíjí od toho, jaké doplňkové služby pojišťovny nabízejí, může jít o asistenci, připojištění skel v bytě či dokonce zdravotních potřeb a dětských kočárků…

Pojišťovna roční platba

 • Maxima 1 200 Kč
 • Maxima Rozšířený 1 450 Kč
 • Triglav 1 558 Kč
 • Wüstenrot 2 000 Kč
 • Generali 2 150 Kč
 • AXA Domov 1 710 Kč
 • Wüstenrot Superplus 2 500 Kč
 • Slavia Domov 2 326 Kč
 • Česká pojišťovna 2 448 Kč
 • ČSOB Domov 2 499 Kč
 • Zdroj: www.pojisteni.com

Nezapomeňte na počasí!

V českých meteorologických podmínkách je dobré si pojistit majetek hlavně kvůli povodním a záplavám. Většina pojišťoven ale v základní nabídce možnost této živelné katastrofy nezahrnuje. Je potřeba si proto pečlivě přečíst smlouvu a v případě potřeby se na povodně připojistit!

Pojistku aktualizujte!

Pojistnou smlouvu musíte průběžně aktualizovat. Pojišťujete-li si vybavení bytu za dvě stě tisíc, ale během roku nakoupíte vybavení za dalších dvě stě tisíc, je potřeba to pojišťovně sdělit a upravit podle toho svoje platby. Jestli vám totiž všechno smete rozdivočelá řeka, dostanete právě tolik, kolik máte zapsáno ve smlouvě bez ohledu na to, jestli jste si mezitím domů pořídili pozlacené kohoutky…

Přečtěte si

Kontakty

 • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
 • Telefon po 17.00: 225 974 164
 • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.