Velký rádce: Jak to všem natřít... Zapomeňte na malíře a natěrače a vymalujte si sami!
Také se chystáte po létě pořádně vymalovat a nechce se vám utrácet za malíře? Tak jste na správné adrese! V dnešním speciálu vám poradíme, jak na to! Tak třeba je lepší váleček, nebo štětec? Co byste měli vědět při volbě nátěrové plochy? K tomu přidáme malířské desatero a jako bonus prozradíme význam barev!
Je lepší štětec, nebo váleček?
ŠTĚTEC
Využijeme je především při malbě míst, do kterých se válečkem nedostaneme, například rohů místností, ploch za topením. Malířskou štětku je vhodné použít především pro první nátěr, aby se barva dobře vetřela do podkladu, zvláště pak do hrubé omítky.
Tip Nedělního Aha!
■ U nekvalitních štětců vypadávají štětiny, tudíž pozor na nápadně levné štětce.
■ Předtím než se pustíte do práce, namočte štětec do vody.
VÁLEČEK
Výhody jsou hlavně v jeho ploše a povrchu. Barva nanášená válečkem lépe přilne a při jisté dávce šikovnosti nestříká všude kolem nás. Váleček je také velmi variabilní. Díky nástavcům můžete natírat stropy bez štaflí. Na větší plochy se hodí váleček s vyšším polstrováním, který absorbuje více barvy a šetří čas. Na menší plochy, jako jsou ostění, špalety a různá zákoutí, je vhodný menší váleček s malým průměrem a s minimálním nebo žádným polstrováním.
Tip Nedělního Aha!
■ Po rozbalení vyperte váleček ve vlažné vodě s neagresivním saponátem. Zavěšený za rukojeť ho následně nechte uschnout.
■ Pracujte vždy s válečkem řádně nasáklým barvou. Po práci ho pořádně vymyjte.