Metylalkoholová kauza se blíží ke konci! Otravy ale ještě hrozí: Život chrání tohle číslo!
Prohibice je, alespoň částečně, minulostí. Obchodníci a hospodští ale nesmějí prodávat alkohol vyrobený po lednu 2012, na který nemají tzv. rodný list – doklad od výrobce a distributora, dokládající původ lihu. Prodávaný alkohol by tak měl být bezpečný. Co ale láhve, které máte doma a koupili jste je ještě předtím, než si metylalkohol vzal 26 životů? Takhle je zkontrolujete!
1. Na každé lahvi tvrdého alkoholu, většinou na jejím krčku, musí být číslo šarže začínající písmenem »L«.
2. Po písmenu někdy následují čísla dávající dohromady datum výroby lahve. Kód L 01 02 12 například znamená, že alkohol byl vyroben 1. února roku 2012. tím pádem byste ho pít neměli.
3. K prosté orientaci vám ale pomohou i na první pohled nesrozumitelné kódy. U výrobků Stock stačí například rozlišit, zda za písmenem L následuje číslo »1« (vyrobeno v roce 2011, tudíž bezpečné), nebo číslo »2« (vyrobeno v roce 2012, pít byste neměli). U jiných likérek pak místo jedničky a dvojky hledejte dvojčíslí: »11« znamená rok 2011, »12« znamená rok 2012.
4. Dovozové lihoviny mají uveden tzv. LOT kód, z něhož nevyčtete vůbec nic. Musíte se proto spojit s likérkou a ověřit u nich, zda je daná šarže v pořádku.
5. Pokud na vaší lahvi není vůbec žádný kód, okamžitě se jí zbavte!
Pár rad navíc!
➤ Nekupujte si alkohol, který vám připadá záhadně levný.
➤ Máte oblíbenou hospodu nebo obchod, kde znáte majitele? Nakupujte tam!
➤ Vyhýbejte se stánkům a stáčenému tvrdému alkoholu.
➤ Preferujte zavedené značky, i když mohou být dražší. Kontroly jsou u nich důkladnější.
Zdraží alkohol?
Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) nechce, aby se smrtící série otrav opakovala. A myslí si, že toho docílí, když Češi budou méně pít. Proto uvažuje o zvýšení spotřební daně na alkohol zhruba o pětinu. Tvrdý alkohol by tak zdražil o celých deset procent!