Smajlík slaví 30. narozeniny! VELKÝ PŘEHLED nejlepších "ksichtíků" :-)

Smějí se, mračí, mrkají nebo pláčou, líbají nás a dokážou se i pěkně vyděsit - tzv. smajlíci. Mnozí by se bez nich na internetu nebo v esemeskách téměř nedokázali dorozumět. Objevují se takřka v každé psané internetové korespondenci. Ačkoliv se s nimi roztrhl pytel hlavně v posledních letech, nejde o nějakou novinku.
Prvního smajlíka vyťukal do klávesnice 19. září 1982 Scott Elliott Fahlman (64), univerzitní profesor z Pittsburku v USA. Byly to úsměv :-) a smutek :-(. Fahlman chtěl lidem usnadnit rozpoznání dobré, nebo špatné nálady pisatele. Během let se zrodily i další varianty nejpoužívanějších emocí vyjádřené znaky. Ty původní však stále patří mezi nejpoužívanější.
Nejvíce variant má úsměv
I smutek se dá vyjádřit na mnoho způsobů
Co pisatel znaky říká?
:-) úsměv
:-)) velký úsměv
:-D řehot
=) šibalský úsměv
:( smutek
8-( smutně koukám
:-< velký smutek
:,-( pláč
>:-( naštvání
>:-[ rozhněvání
:-| »hm«
:-/ »ale ne«, nuda
:-o malý údiv
:-O velký údiv
B-) – pohodička
:-9 – mlsoun
3:] – čertík
<:o) klaun
;-) mrknutí
:-* polibek
:-@ zmatený smajlík
:-X neřekne ani slovo
o:-) anděl
}:-) ďábel
:S nejistota
X-) nevadí
q:-) kšiltovka
Víte, že...
Už v roce 1969 v New York Times zmínil nápad usnadnit si čtení emocí či dvojsmyslů v textu pomocí znaků Vladimir Nobokov, nic víc pro to ale nepodnikl? První smajlík proto spatřil světlo monitoru až o třináct let později.
Na začátku 20. století lidé podepisovali dopisy číslem 88
Nezávislý umělec Harwey Ball vytvořil jako součást reklamy pro pojišťovnu žlutého smajlíka s veselým obličejem? Nezaregistroval si autorská práva, a tak za něj získal pouhých 45 dolarů.