Stanislav Miškech našel lanýže: Myslel si, že zbohatne! Jenže... | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 22. února 2024

Svátek slaví Petr, zítra Svatopluk

Stanislav Miškech našel lanýže: Myslel si, že zbohatne! Jenže...

Lanýže, které jsou obvykle v zemi v hloubce okolo 30 cm, častoodhrabávají divoká prasata, jichž je v Zákupech na Českolipsku požehnaně.
Lanýže, které jsou obvykle v zemi v hloubce okolo 30 cm, častoodhrabávají divoká prasata, jichž je v Zákupech na Českolipsku požehnaně. (pro Aha! – Stanislav Miškech)

Lanýž: nevzhledná, silně vonící hrouda může vynést až desítky tisíc korun. Nalézt ji je však opravdová rarita. Povedlo se to Stanislavu Miškechovi (55) ze Zákup u České Lípy. Když chtěl úlovek prodat, nikdo o něj neměl zájem...

Při vycházce našel Stanislav jednu z nejvzácnějších hub. Tedy alespoň o tom byl přesvědčen. „Našel jsem celých 670 gramů,“ říká pyšný nálezce. Nebyl to jeho první úlovek. Po vzoru italského houbaře, který před čtyřmi lety za 1,3 kg bílého lanýže dostal v přepočtu téměř pět milionů korun, chtěl houbu prodat.

To se mu však nepoštěstilo. Nešlo totiž o vzácného lanýže bílého, který se vyskytuje pouze v Itálii, ale o český »poddruh« bělolanýže obecného. A ten nemá pro gurmány žádnou cenu. A tak si houbu nakonec naložil do olivového oleje.

Pavel Bogner, specialista na výkup hub

„Vzácný lanýž bílý si amatérští houbaři často pletou s bělolanýžem obecným, se kterým tu nikdo neobchoduje. Ojedinělý je u nás letní lanýž černý. Například Francouzi si ho cení natolik, že první lanýže v sezoně, jejichž hodnota je až 1800 eur (zhruba 45 000 Kč – pozn. red.), si raději dají na talíř a neprodají je.“

Přečtěte si
smichow@email.cz
7. 7. 2017 • 19:46

Našla jsem dnes 7.7.2017 něco podobného...ale menšího...hodně aromatické....jen nevím, co s tím...Jitka

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.