Babské rady: Jak pečovat o okurky, jahody či rajčata?

Keřík rybízu je sice krásný, ale co naplat, málo nese. Vyhodit? Kdepak, stačí jednoduchý trik a příští sklizeň bude opět velká! Mnoho rad a triků měly naše babičky na zvýšení úrodnosti okurek, jahod či meruněk. Nechte se jimi inspirovat a nestačíte sklízet!
■ Okurky zaléváme v pravé poledne. Těm jediným totiž vyhovuje, že se na slunci zapaří. Úroda je hned vyšší.
■ »Moderní babičky« volí černou fólii, udržuje kořínky v teple a vlhku a rostlinky nedusí plevel. Sklizeň bude až o čtvrtinu vyšší.
■ Už vám keř rybízu méně nese? Na podzim ho vykopejte, ostříhejte a rozsekněte na dva nebo tři menší a zase zasaďte. »Nové« keříky budou příští rok krásně plodit.
■ Chcete mít větší úrodu vlašských ořechů? Pravidelně několikrát ročně posypte zem kolem stromu drcenými vaječnými skořápkami. Díky minerálním látkám ze skořápek nebudou skořápky ořechů porušené a jádra pokroucená.
■ Na vyšší úrodu a jablek a hrušek platí nůžky a pilka, správným prostříháním větví budou plody větší a kvalitnější.
■ Když začnou jahody nakvétat, obsypeme záhon pilinami nebo slámou. Plody nebudou zahnívat, a navíc nebudou zabahněné a znečištěné.
■ Chcete sklidit více rajčat? Keříky v době květu a dozrávání zalévejte každý večer ke kořenům, nikdy na list. Budou rodit až do mrazů.
■ Pokud rajčata už kvůli počasí na podzim nezrají, zelené plody otrhejte a rozložte do studeného sklepa na polici a přikryjte novinami. Budou v něm postupně dozrávat až do Vánoc.
■ Pro vyšší úrodu meruněk nebo broskví chraňte jejich kořeny na podzim slámou. Ve vysoké vrstvě ji rozložte v okruhu půl metru kolem kmenu. Na jaře odstraňte až po »zmrzlých« (první polovina května).