Babské rady: Jak mít trávník jako koberec?
Krásný golfový trávník není na zahradě vůbec potřeba, úplně by stačilo, kdyby nerostl jako z divokých vajec, nebyl plný plevele, vydřený na hlínu anebo úplně zažloutlý. A aby v trávě nerejdily myši a klíšťata. Pár opravdu jednoduchých rad pomohlo nejen našim babičkám k hustému zelenému koberci bez větších vad.
■ Sekáme pravidelně, a ne moc nakrátko! Ideální je okolo 5 cm. Ve stínu může být i 6. Poslední sekání potom nejdéle v listopadu.
■ Máte na svém přírodním koberci sedmikrásky? To značí jediné: potřebuje pohnojit a také provápnit! Hnojiva jsou chemická, ale i přírodní.
■ Při sekání po dešti pozor na to, aby sekačka místo sekání trávu nevytrhávala.
■ Žížaly, které provzdušňují půdu a na zahradě jsou vítané, mají rády vůni kávy! Použitou kávovou sedlinu si proto schovávejte a občas s ní posypte trávník. Žížaly přiláká.
■ Alespoň jednou ročně trávník provzdušněte, jde o tzv. vertikulaci. Speciálními hrabičkami se půda zkypří. Dostane se k ní vzduch i živiny.
■ Se zaléváním to rozhodně nepřehánějte. Platí, že lépe je méně často (jednou za čtyři až pět dní), ale vydatně! Nikdy nezaléváme v poledním vedru.
■ Přeslička je sice brána jako plevel, ale ne úplně právem. Její přítomnost zabraňuje vzniku a šíření plísní a houbových chorob. Můžete z ní proto vytvořit skvělý postřik na trávník.
■ Spadané listí i nesklizená nasekaná tráva trávníku škodí. Fungují totiž jako houby, odvádějí z trávníku vlhkost a poté plesniví!
■ Zbavte trávu mechu, který ji stresuje. Natáhne do sebe mnoho vody, která pak chybí kořenům trav.
■ Mech také může značit příliš kyselou půdu, pomůže odvápnění.
■ Za zažloutlý trávník mohou larvy hmyzu, např. chroustů či kováříků. Jejich přirozenými nepřáteli jsou ježek nebo i krtek.
■ Při hnojení, pokud to vypadá, že zrovna nezaprší, trávník lehce pokropíme. S hnojením přestaneme od října.