Klíšťová encefalitida - Petr Krábek: Byl jsem čtyři týdny v kómatu! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 19. března 2024

Svátek slaví Josef, zítra Světlana

Klíšťová encefalitida - Petr Krábek: Byl jsem čtyři týdny v kómatu!

Fotografie
Fotografie (internal)

Před necelými dvěma lety se Petru Krábkovi (23) stala zdánlivě obyčejná věc: kouslo ho klíště. Na rozdíl od většiny lidí to ale pro něj skončilo tou nejsložitější životní situací. Dostal totiž nebezpečnou klíšťovou encefalitidu, která se zkomplikovala a nyní má ochrnuté končetiny. Přesto ale neztrácí naději na uzdravení a se svým příběhem se svěřil Aha!.

Klíště na něj zaútočilo na táboře a poté ho píchla včela, na jejíž bodnutí je alergický. Měl proto oslabenou imunitu a příznaky se dostavily téměř hned.

„Už v sobotu ráno jsem byl malátný a neschopný si sbalit věci na táboře. Odpoledne mě začala bolet celá ruka, do které mě štípla ona včela. Večer jsem to už nemohl vydržet, tak jsem si šel lehnout. V noci mi bylo velice špatně, točila se mi hlava a zvracel jsem. Ráno jsem se nemohl podívat z okna, protože jsem byl světloplachý. Nohy mi musela umýt maminka, protože jsem nesnesl zvuk sprchy, takže jsem si zacpávat uši,“ popsal Aha!, co ho donutilo vyhledat pomoc lékaře.

Nehýbal ani jazykem

A hned další den přestal cítit ruce. „Nehýbal jsem rukama, do rána mi ochrnuly hlavové nervy, takže jsem nemohl polykat, mluvit ani dýchat,“ popsal. Třetí den nemoci ho proto uvedli do umělého spánku. „V umělém spánku jsem byl s různými komplikacemi týden a poté mě začali probouzet, což se jim nepodařilo a já byl další čtyři týdny v kómatu,“ řekl Petr, proč si vůbec nepamatuje celých pět týdnů svého života.

Skončil na vozíku

Co mu pomohlo? Péče a láska rodiny a přátel. „Každý den za mnou jezdili dvakrát denně a cvičili se mnou Vojtovu metodu, díky které jsem začal cítit a malinko hýbat hlavou. S okolím jsem se dorozumíval očima, a když mě dovezli domů, tak jsem začal hýbat jazykem. Postupně se můj stav zlepšoval. Po půl roce jsem se naučil sedět ve vozíku, mluvit a trochu hýbat rukou,“ říká o svém zdravotním stavu.

Nad nemocí chce vyhrát

I přesto, že je stále upoután na lůžko, se mladík, který před nemocí hrál na trumpetu a byl podle vlastních slov bohém, nevzdává naděje. „Při své léčbě jsem poznal dva podobně nemocné, kteří se z celkového ochrnutí dostali po několika letech, takže věřím, že se mně to taky podaří,“ řekl Aha! Petr, který klade na srdce všem, aby se proti encefalitidě očkovali. „I když někteří lékaři varují před vážnými následky očkování, rozhodně nikdo z očkovaných nedopadl tak jako já, neočkovaný,“ varuje.

Víte, že...

…se klíšťová encefalitida může přenášet i potravou? Můžete se nakazit i po konzumaci nepasterovaného mléka a sýrů z něj vyrobených, které pocházejí od infi kovaných krav, ovcí či koz.

… v celoevropském měřítku je co do počtu nakažených osob za rok Česká republika na druhém místě?

Kdo mě oočkuje?

Očkovat se můžete u svého praktického lékaře. Většina zdravotních pojišťoven na očkování poskytuje svým klientům příspěvek, VZP nyní nabízí 1. dávku zdarma. Aktuální přehled příspěvků jednotlivých pojišťoven najdete na: www.pozorkliste.cz.

Pomozte Petrovi uzdravit se

Petrovi pomáhají rehabilitační pobyty ve slovenských Piešťanech. Jedna měsíční kúra ale stojí 160 tisíc Kč. Můžete na léčbu přispět na podúčet Konta bariéry. Číslo účtu: 777 777 222/0800, Variabilní symbol: 8905105231 Na další zdravotní pomůcky, které mu usnadní život, posílejte peníze na účet 222 861 9183/0800

MUDr. Renata Vaverková: Na encefalitidu se dá umřít!

Ačkoliv o očkování proti encefalitidě, nemoci přenášené klíšťaty, všichni dobře víme, většinou ho bereme na lehkou váhu. A to je podle lékařky MUDr. Renaty Vaverkové, vedoucí epidemiologické skupiny KHS Brno, ta největší chyba. Je totiž prakticky neléčitelná…

Jak se encefalitida přenáší?

„Do lidského těla vniká virus klíšťové encefalitidy se slinami klíštěte takřka okamžitě po zakousnutí. Nejdříve napadá buňky okolo místa přisátí a během velmi krátké doby se šíří dál, do mízních uzlin, kde se množí. Odtud putuje dál do celého těla.“

Jak poznám, že byla klíštětem přenesena třeba na mě?

„Nákaza virem klíšťové encefalitidy se v první fázi projevuje jako běžná viróza – únavou, bolestmi hlavy a zvýšenou teplotou. Tyto příznaky následně ustupují, a to i bez léčby. Po intervalu bez příznaků nastupují u části postižených příznaky zánětu centrálního nervového systému s horečkami, krutou bolestí hlavy, světloplachostí, třesem končetin a tuhnutím šíje. Tento stav vyžaduje hospitalizaci, jejíž délka závisí na průběhu onemocnění. Encefalitida může zanechat dlouhodobé následky – od těch mírnějších, jako je porucha koncentrace, spánku nebo paměti, až po těžké stavy s trvalými obrnami končetin. Nejzávažnější průběhy mohou vést až k úmrtí pacienta.“

Jak jí lze předcházet?

„Spolehlivě ochránit před onemocněním klíšťovou encefalitidou může pouze očkování. S ohledem na vysokou účinnost vakcíny přesahující 99 % je pravděpodobnost, že se nakazí očkovaný člověk, naprosto minimální. Vakcínu získáte na lékařský předpis jak ve variantě pro dospělé, tak pro děti od 1 roku věku. Očkování je možné provést kdykoliv během roku. Všechny zdravotní pojišťovny na očkování přispívají, nyní VZP nabízí 1. dávku vakcíny zdarma.“

Jak se encefalitida léčí? S jakou úspěšností?

„Encefalitida je neurologické onemocnění, které postihuje celý nervový systém. V současné době neexistuje žádný léčebný prostředek, který by působil přímo proti viru. Léčba je pouze podpůrná. Proto je tak důležitá prevence formou vakcinace.“

Je nějaký velký rozdíl mezi tím, když encefalitidu dostane dospělý a když ji dostane dítě?

„Jak vyplývá z dlouholetých sledování, onemocnění mívá horší průběh u dospělých osob, zejména nad 50 let věku. Kvalita života těchto lidí, kteří dosud byli velmi aktivní, se může po prodělaném onemocnění velmi výrazně zhoršit. A právě tito lidé vakcinaci velmi podceňují.“

Také právě procházíte nebo jste prošli náročnou léčbou? A chcete se s ostatními čtenáři podělit o své zkušenosti? Nebo přispět radou? Pište na adresu: Deník Aha!, Komunardů 1584/42, 170 00 Praha 7 nebo e-mailem na: aha@ahaonline.cz

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.