Češi navrhli sluneční dům! Bodujeme v prestižní soutěži! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 10. prosince 2022

Svátek slaví Julie, zítra Dana

Češi navrhli sluneční dům! Bodujeme v prestižní soutěži!

Pokud si chcete dům prohlédnout, bude do odeslání do USA vystaven v areálu kampusu ČVUT v Praze.
Pokud si chcete dům prohlédnout, bude do odeslání do USA vystaven v areálu kampusu ČVUT v Praze. (ČTK)

Češi opět prokázali, že mají zlaté ručičky a že se v šikovnosti a nápaditosti mohou měřit s kýmkoliv! Studenti architektury z Českého vysokého učení technického (ČVUT) se totiž dostali do finále celosvětové architektonické soutěže Solar Decathlon a svůj návrh nyní odletí postavit až do USA!

Co je Solar Decathlon

V posledních letech se stále častěji mluví o nutnosti využití alternativních zdrojů energie, protože ropa tu věčně nebude. Proto vzniká stále více projektů využívajících například sluneční energii. Jedním z nich je celosvětová soutěž Solar Decathlon (Sluneční desetiboj). Jejím hlavním cílem je postavit energeticky soběstačný solární dům. Soutěž vznikla v roce 2002 a koná se každé dva roky.

Češi jedou do Ameriky

Soutěž probíhá tak, že každé dva roky pošlou univerzitní týmy z celé planety své návrhy do centrály ve Washingtonu, kde je vybrána dvacítka finalistů. Studenti mají za úkol nejen namalovat návrh, ale i sehnat finance, dům sami prezentovat, a dokonce i vlastními silami postavit. Když jsou domy hotovy, sejde se komise složená z předních světových odborníků a vyhlásí vítěze.

Kouzlo našeho domu

Češi jdou do boje s domem nazvaným Air House. Je vyroben z dřevěného boxu a lehké membránové konstrukce. Tu si lze představit jako nafukovací matraci, která obepíná celý prostor, a tvoří tak jeho kůži. „Vtip domu tkví v nízké hmotnosti, skladnosti, snadném transportu a rychlé výstavbě. Vlastně ho stačí rozložit a nafouknout,“ popisuje hlavní přednosti domu jeden z členů českého týmu Dalibor Hlaváček. Jak je to jednoduché, když se to umí!Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.