300 Čechů s umělou kyčlí trne hrůzou: Dostali nekvalitní kloub! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 3. prosince 2023

Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora

300 Čechů s umělou kyčlí trne hrůzou: Dostali nekvalitní kloub!

300 Čechů s umělou kyčlí trne hrůzou
300 Čechů s umělou kyčlí trne hrůzou (Ilustrační foto Profimedia.cz)

Neuvěřitelné! Nedlouho po skandálu s praskajícími prsními implantáty, který bude stát pojišťovny i pacienty miliony korun, je tu další hazard s lidskými životy. Tentokrát mohou být v ohrožení ti, kteří prodělali výměnu kyčelního kloubu. Stovky českých pacientů totiž dostaly při tzv. totální endoprotéze kyčle nebezpečný šunt!

Vyměnili vám v nemocnici v období 2003 až 2010 kvůli zdravotním problémům kyčelní kloub? Pak doufejte, že ve schránce nenajdete dopis od vaší pojišťovny. Zhruba 300 českých pacientů totiž dostalo při operaci implantát, který má menší životnost a můžou se z něj do organismu uvolňovat těžké kovy. Ten vyráběla společnost Depuy, která na problém sama upozornila.

„Zjistilo se, že někteří lidé s těmito implantáty mají určité zdravotní problémy, které vyžadují další léčbu,“ řekl v České televizi mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod.

Celokovové implantáty, které byly doporučovány zejména mladším pacientům, jsou jednoduše řečeno šunty. Vydrží kvůli většímu tření jen zhruba pět let, což je polovina běžné doby. Navíc se z nich uvolňují těžké kovy, například kobalt nebo chrom.

„Pravděpodobně mohou poškozovat játra, ledviny, možná i kardiovaskulární systém, srdce a plíce. Mohly by také způsobovat nádorové bujení,“ uvedl předseda České společnosti pro ortopedii a traumatologii Tomáš Trč.

Ve Velké Británii, kde nekvalitní kloub dostalo až 30 tisíc pacientů, chystá v první fázi asi 1100 lidí hromadnou žalobu za způsobenou újmu.

Máte umělou kyčel? Nepanikařte!

V Česku kloubní náhrady Depuy používalo zhruba 20 zdravotnických zařízení. Pojišťovny teď obesílají jejich pacienty, které nyní čekají krevní testy a častější kontroly. Operace zatím podle lékařů nejsou nutné. „Žádná panika nehrozí, všichni pacienti, které my sledujeme, jsou v pořádku,“ říká Tomáš Trč.

Výrobce slibuje, že všechny náklady spojené s vyšetřením i případnou operaci uhradí. „A to včetně plateb nákladů na testování a léčbu, osobních výdajů samotných pacientů a výdajů spojených s reoperacemi a ušlým ziskem pacientů,“ sdělila firma.

Přečtěte si
milanladislav
8. 2. 2012 • 08:22

Jsem 6 let po operaci kyčelního kloubu,jak se dozvím zda nemám onen vadný umělý kloub? Kdo poradí? Děkuji.

zadnice
6. 2. 2012 • 15:31

To je to t.zv. "managerské vedení"!!!! Nemusí vůbec rozumět oboru, ani v něm být vzdělán s potřebnou praxí, ale stačí když má legitimaci "správné" strany a je "manager"!!! Vlády a hlavně ta poslední - jděte od válu "odborníci!!!!!!!!!!!!!!

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.