Selhání ledvin: Co vy na to, pane doktore? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 6. října 2022

Svátek slaví Hanuš, zítra Justýna

Selhání ledvin: Co vy na to, pane doktore?

Ledviny mají tvar fazole a jsou asi 12 cm dlouhé. Jejich hlavní funkcí je odstranit odpady a udržovat rovnováhu krve.
Ledviny mají tvar fazole a jsou asi 12 cm dlouhé. Jejich hlavní funkcí je odstranit odpady a udržovat rovnováhu krve. (Profimedia.cz, ara)

Selháním ledvin rozumíme chorobný stav, kdy ledviny nejsou schopny zajišťovat své životně nezbytné funkce. K náhlému selhání ledvin dochází nejčastěji při prudké poruše krevního oběhu v ledvinách (např. při šoku), dále při toxickém poškození ledvinové tkáně (např. při prudkých otravách), někdy i při těžkých úrazech. Vše o příčinách selhání ledvin, umělé ledvině a transplantacích, vysvětluje ve své knize Lékařem sobě MUDr. Bohumil Ždichynec, CSc.

Příčiny

Častější je vleklé selhání ledvin, jehož nejčastější příčinou je vleklý zánět pánvičky a ledvin nebo vleklý zánět ledvinových klubíček. Soubor příznaků, jimiž se vleklé selhání projevuje, se nazývá uremie. Jejími hlavními příznaky jsou neuropsychické projevy (dezorientace, apatie až postupně zastřené vědomí), podráždění zažívacího traktu (nevolnost, zvracení, průjmy), dýchací poruchy (prohloubené dýchání, dech páchnoucí po moči) a kožní příznaky (bledá sliznice a slámově nažloutlá kůže, s krevními výrony).

Léčba

Léčení spočívá v podávání léků, úpravě vnitřního prostředí korekčními roztoky, vhodnou dietní léčbou a přesným dávkováním kuchyňské soli a omezením nadměrného přísunu bílkovin ve stravě. Z tekutin jsou nevhodné minerálky obsahující větší množství sodíku.

Optimální jsou bylinné čaje, případně lehce mineralizované stolní vody typu aquila, která obsahuje jen nepatrné množství sodíku, takže nezatěžuje činnost ledvin.

Náhlé selhání ledvin a selhávání ledvin u mladších osob se podle potřeby léčí i prostřednictvím dalších moderních metod (pomocí umělé ledviny, pobřišnicovou dialýzou, případně transplantacemi ledvin).

Umělá ledvina

Je to v podstatě trubice, kterou proudí krev nemocného a která je ponořena do očišťovacího roztoku. Trubice je tvořena tzv. dialyzační membránou. Dialyzovatelná látka (například dusíkaté zplodiny látkové přeměny) postupuje z krve, kde je vyšší koncentrační gradient, do očišťovací (dialyzační) látky s nižším koncentračním gradientem.

Očišťovaná (dialyzovaná) látka proudí podle fyzikálních vlastností tak dlouho, až se koncentrační spád vyrovná. Při pobřišnicové dialýze slouží jako membrána blána pobřišnice. Pomocí umělé ledviny lze také léčit nemocné s vleklým selháváním ledvin, a to řadu let. Pacienti přicházejí na dialýzu většinou několikrát týdně. V mezidobí jsou většinou práce schopní.

Transplantace ledvin

Velkým přínosem při léčení vleklé nedostatečnosti ledvin jsou dnes transplantace ledvin. Dárcem může být zdravý člověk nebo se používá ledvin od náhle zemřelých osob. Aby se transplantovaná ledvina »neodhojila«, musí tomu být zabráněno výběrem vhodného dárce (který má obdobný typ protibuněčné a protilátkové reakce jako příjemce) a zároveň podáním látek potlačujících tuto reakci, které jsou označovány názvem imunosupresiva.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.