Smrtka, Marnivec, Lakomec a Turek museli z orloje dolů... Ničí je holubi! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 18. ledna 2022

Svátek slaví Vladislav, zítra Doubravka

Smrtka, Marnivec, Lakomec a Turek museli z orloje dolů... Ničí je holubi!

Vzácné plastiky chrání ostré pletivo.
Vzácné plastiky chrání ostré pletivo. (Aha! – Karel Kopáč)

Smrtka z orloje na pražském Staroměstském náměstí si měsíc nezazvoní! Po dvou letech včera nad ránem restaurátoři sundali první čtyři sochy, které teď čeká pravidelná generální oprava. Za měsíc půjdou dolů další čtyři vzácné kousky. Všechny sochy by měly být opět k vidění nejpozději 15. března.

Jako první se do restaurátorské dílny dostal Marnivec, Lakomec, Smrtka a Turek. Správce orloje a restaurátoři nejprve odstranili ochranné sítě, aby si ve změti pletiva proklestili cestu k dřevěným sochám.

„Celá akce trvala zhruba tři čtvrtě hodiny a počasí nám přálo. Sochy nejsou ve špatném stavu, jen plastika Turka byla velmi silně znečištěna holubím trusem,“ popsal správce orloje Petr Skála.

Právě holubi jsou tím největším nepřítelem cenných plastik. A restaurátoři proto uvažují, že na ně zkusí ještě jednu fintu! „Myslím, že je možné vyzkoušet elektronické systémy, které by je měly plašit. Doposud tu byly sítě, bodce a lep a ani jedno se stoprocentně neosvědčilo,“ dodal orlojník.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.