Českem se prohnala nevídaná zimní bouře! Lítaly i blesky! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 3. října 2022

Svátek slaví Bohumil, zítra František

Českem se prohnala nevídaná zimní bouře! Lítaly i blesky!

Blesky byly vidět nejen v Česku, ale i v Polsku a na Slovensku.
Blesky byly vidět nejen v Česku, ale i v Polsku a na Slovensku. (Profimedia.cz)

To byla mela! Českem se ve čtvrtek v noci a během včerejška prohnala nevídaná zimní bouře! Lednové hromy a blesky jsou přitom velmi vzácné.

Nejvíce jich meteorologové zaznamenali v Krušných horách, kde oblohu najednou křižovalo až 35 blesků! Teď nás ale místo bouřky může děsit spíše nebezpečné náledí, které se bude na silnicích tvořit až do dnešního večera.

Také se vám nad hlavou prohnala větrná smršť spojená s deštěm či sněhem a blesky? Pak jste prožili první letošní bouřku. „Lednové bouřky jsou vzácností. Šestadevadesát procent všech se totiž vyskytuje od dubna do září,“ popsala meteoroložka Dagmar Honsová z Meteopressu.

A jak taková bouře vzniká? „Zimní bouřky jsou vždy vázány na rychlé přechody studených front, jejich intenzita je daleko nižší než v letním půlroce. Po Česku včera bouřky zasáhly i Slovensko a Polsko,“ dodala Honsová.

Meteorologové teď ale varují všechny řidiče před daleko vážnějším nebezpečím. „Hrozí vysoký stupeň nebezpečí ledovky a náledí, které platí pro celou republiku po celou sobotu,“ tvrdí Český hydrometeorologický ústav.

Pokud vám navíc až dosud chyběla pořádná zima, připravte se na pondělí, kdy bude místy až 12 °C pod nulou!

Tohle bouře způsobila

Balvany na železnici

Velký balvan zatarasil trať mezi Hodkovicemi nad Mohelkou a Jeřmanicemi na Liberecku (viz foto), dopravu na trase Praha – Kolín zase včera dopoledne zastavil spadlý strom…

Blesk zastavil lanovku

Lanovku na Ještěd vyřadila z provozu bouřka. Blesk sjel po lanech jako po hromosvodu a vypálil techniku jedné z kabin i další vybavení. „V zimě jsme takový zásah ještě nezažili,“ nevěřil svým očím strojník Jaromír Janda.

Ledovka a karamboly

Sněžení, vítr a náledí komplikovalo provoz na silnicích, kamiony tradičně zablokovaly zaváté cesty Krušných hor, náledí vzniklo nejen na Vysočině, ale, ve většině českých krajů. Havárií proto bylo nepočítaně...

Jaké bude počasí

Dnes: Proměnlivá oblačnost, na horách sněhové přeháňky; teploty –1 až 3 °C.

Zítra: Polojasno až oblačno, ojediněle sněhové přeháňky, ráno místy až –10 °C, přes den až 1 °C.

Pondělí: Oblačno až polojasno, ranní teploty až –12 °C, ve dne do 1 °C.

Úterý: Oblačno až zataženo, místy sněžení; denní teploty –1 až 3 °C.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.