Rakovina z masa? Pravda, nebo mýtus – zjistili jsme to za vás! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 23. června 2024

Svátek slaví Zdeňka, zítra Jan

Rakovina z masa? Pravda, nebo mýtus – zjistili jsme to za vás!

Rakovina z masa?
Rakovina z masa? (Profimedia.cz)

Jsme opravdu obklíčeni rakovinotvornými látkami? Může nám úplně nevinná činnost způsobit rakovinu a přivodit smrt?

Fámy si žijí vlastním životem a »zaručených« zdrojů rakoviny by se člověk nedopočítal. Někdy má strach opravdu hodně velké oči. Jindy zase není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu.

Grilování

Mýtus

Při grilování zůstává ve spáleném mase chemická látka HA, která je někdy spojována se zvýšeným rizikem výskytu rakoviny tlustého střeva.

Reálný základ

Podle vědců se při grilování potravin, které obsahují bílkoviny, skutečně mohou vytvářet nebezpečné látky. Karcinogen HA se nachází i v cigaretovém kouři. Maso by proto nemělo být na uhel. Prevencí je čistý gril, kvalitní marináda a rozhodně je zdravější maso například podusit než grilovat.

Horké nápoje

Mýtus

Pití horkých nápojů vede k poškození a následně rakovině jícnu. Riziko se zvyšuje až osmkrát a důkazem jsou země jako Írán nebo Brazílie, kde se nápoje pijí velmi horké, a kde existuje nadprůměrný výskyt rakoviny jícnu.

Neprokázáno

Studie hovoří o pití naprosto vařících nápojů v uvedených zemích. To v Evropě neplatí. Zvýšený výskyt rakoviny v některých částech světa je navíc spojený s užíváním kovových brček, která přispívají k zánětům jícnu.

Mobilní telefon

Mýtus

Světoví odborníci přiznali mobilům určitou rakovinotvornost, ale menší než například azbestu. Podle nich jde o riziko na úrovni inhalace výfukových plynů. Proto radí používat častěji systém handsfree a textování místo volání.

Pochybné

Jiní vědci teorii ihned napadli s tím, že riziko rakoviny mozku je stejné u lidí s mobilem i bez mobilu. Nebezpečí je nepatrné, i když odborníci uznávají, že neexistuje ucelená studie na toto téma. Přímá souvislost ale nebyla nikdy prokázána.

Zácpa

Mýtus

Častá zácpa vede k hromadění škodlivin, které mohou způsobit rakovinu střev.

Reálný základ

Tuto teorii vám nikdo nepotvrdí. Ale je faktem, že konzumace na vlákniny bohaté stravy urychluje trávení a rychleji také odstraňuje škodliviny z těla. Hovoří se o tzv. autointoxikaci organismu škodlivými látkami, které byly v těle příliš dlouho. Ve východní Asii jedí lidé hodně vlákniny, proces trávení je rychlejší a výskyt rakoviny střev je v této části světa opravdu nižší.

Mikrovlnka

Mýtus

Jejich elektromagnetická radiace způsobuje rakovinu.

Nepotvrzeno

Jde o jiný typ radiace než ten, který vede k rakovině. Mikrovlnka totiž vysílá neionizující elektromagnetické záření, které se v ničem nepodobá záření rentgenu. Mikrovlnka nás neozáří a není ani pravda, že by pak z pokrmů doslova sálala radiace. Trouba ani nezmění složení jídla víc než jiné způsoby přípravy. Výsledek je proto stejný jako při jiném vaření. Riziko rakoviny se tudíž nijak nezvyšuje.

Myčka na nádobí

Mýtus

Pro mnohé symbol čistoty, ale ve skutečnosti obří skladiště bakterií, které jsou zdrojem nemocí a mohou i zabít.

Pravda

Bohužel je to pravda, tedy pokud není myčka řádně čištěna. V zanedbané myčce se nachází až 3,5 milionu bakterií na 100 centimetrů čtverečních. Mezi nimi bakterie čeledi enterobacter, které způsobují infekce dýchacích a močových cest, bacillus cereus (zdroj otravy jídlem) a campylobacter (vyvolává střevní infekce).Autor:  pk

Přečtěte si
silvervoice
10. 1. 2012 • 04:49

Sice nevysílá ionizující záření jako rentgen, ale představuje součást elektromagnetického smogu a brání přenosu udržující buněčné energoinformace na základě morfické rezonance. Již bylo prokázáno snížení plodnosti mužů.

mnpv
9. 1. 2012 • 19:45

To máte pravdu a jakého průměrného věku se dožívali? Chemie sice nebyla, ale umíralo se o 20 roků dřív.

lysohlavek02
9. 1. 2012 • 15:18

..pro tebe je lahůdka i tvoje hov.no!!!

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.