Popel Václava Havla uložili do hrobky: Záhada jeho tří uren! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 15. dubna 2024

Svátek slaví Anastázie, zítra Irena

Popel Václava Havla uložili do hrobky: Záhada jeho tří uren!

Dagmar Havlová v doprovodu kněze nese jednu z uren s popelem zesnulého manžela.
Dagmar Havlová v doprovodu kněze nese jednu z uren s popelem zesnulého manžela. (Aha! – Marek Pátek, David Kundrát, Martin Hykl, ČTK, Mediafax)

Včera hodinu před polednem Dagmar Havlová (58) uložila do rodinné hrobky na vinohradském hřbitově popel zesnulého manžela Václava Havla (†75). Musel být rozdělen do tří uren, do jediné se totiž po kremaci i s celou rakví nevešel.

„Václav Havel byl zpopelněn v dřevěné rakvi se zinkovou vložkou včetně čalounění, čímž popel nabyl objemu a nevešel se do úřední urny,“ vysvětlila Aha! asi největší záhadu obřadu Sabina Tančevová, která Havlovi až do jeho smrti dělala tajemnici.

Víko rakve bylo navíc poškozeno voskem a bylo nahrazeno dalším. „Zpopelnila se pak obě,“ doplnil vedoucí Správy pražských hřbitovů Martin Červený.

Piety u hrobky u boční stěny kaple sv. Václava na vinohradském hřbitově, kde už leží Havlova první žena Olga a rodiče Václav s Boženou, se kromě vdovy a mladšího bratra Ivana s chotí Dagmar zúčastnili také Havlovi přátelé z disentu.

Na úplně poslední cestě jej doprovodil i podnikatel a sponzor Havlových aktivit Zdeněk Bakala s manželkou Michaelou, architekt Bořek Šípek či sestry boromejky, které o Havla na sklonku života pečovaly. Ty po hromadném »otčenáši« společně odříkaném zhruba sedmdesáti přítomnými sborově zazpívaly.

Dagmar Havlová pak urnu políbila a přesně v den patnáctého výročí svatby s Václavem ji předala obřadníkovi, který ji snesl do hrobky. Paní Dagmar tentokrát nedoprovázela dcera Nina, která jí v čase smutku byla největší oporou.

Krátký obřad s knězem

Samotnému uložení předcházel krátký obřad s knězem Štěpánem Robem, blízkým přítelem Havlových. „Tělo našeho bratra Václava uložíme do země, neboť člověk je prach a v prach se obrátí,“ řekl těsně předtím, než rodinnou hrobku pokropil svěcenou vodou.Přečtěte si
va45
8. 1. 2012 • 00:46

Jste na omylu,tak velký a vzdělaný mozek se nevlezl do jedné urny,to bude ono

dzery
6. 1. 2012 • 10:18

Dej si pár pohlavků,hlupáku!!

honzabed
6. 1. 2012 • 09:58

Vzhledem k tomu, že ozdobená a v obalu byla jen jedna urna, tipuju, že v těch dalších dvou jsou ještě psi... Když už měli i parte... co nemít urnu... Bláznivý nápad, ale nápad )

merrylou212
6. 1. 2012 • 09:26

Celou událost od 18. jste měli bedlivě sledovat, protože pohřeb faraona už nikdy v přímém přenosu neuvidíte !!!!!!

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.