Největší evakuaci v poválečné historii Německa: Dvoutunovou bombu zničili za dvě hodiny! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 18. dubna 2024

Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav

Největší evakuaci v poválečné historii Německa: Dvoutunovou bombu zničili za dvě hodiny!

Na dně Rýna ležela nevybuchlá puma.
Na dně Rýna ležela nevybuchlá puma. (EPA, ara)

Západoněmecké město Koblenc včera zažilo pořádné drama. Pyrotechnici dvě hodiny zneškodňovali téměř dvoutunovou funkční bombu z druhé světové války, která byla díky poklesu hladiny Rýna nalezena na dně řeky.

Kvůli nebezpečné operaci musela být evakuována skoro polovina obyvatel stotisícového města! Včetně dvou nemocnic, sedmi domovů důchodců a věznice. Stačila sebemenší chybička a exploze by měla nedozírné následky!

Odborníci v ochranných kombinézách pro jistotu prohledali okolí nálezu. Předpokládali, že se nedaleko dvoutunového kolosu může vyskytovat další nevybuchlá munice. A měli pravdu! Ve finále museli zneškodňovat ještě jednu menší bombu a kouřový granát.

Všichni lidé žijící v jižní části Koblence museli opustit své příbytky. Jednalo se o největší evakuaci v poválečné historii Německa. Podle policie se v ohrožení ocitl každý, kdo se k nevybuchlé pumě, patřící původně britskému letectvu, přiblížil na dva kilometry.

Do akce bylo nasazeno celkem 2500 hasičů, pyrotechniků, policistů a lékařů. Bezpečnostní složky uzavřely všechny silnice a mosty, město musely objet i vlaky a dálkové autobusy.

Okolo čtvrté hodiny odpoledne mohlo město Koblenc konečně vydechnout, obě bomby se podařilo úspěšně zlikvidovat!

Kde je Koblenc?

Město Koblenc leží na západě Německa, ve spolkové zemi PorýníFalc. Žije zde přibližně 107 000 obyvatel, velikostí je tedy Koblenc srovnatelný s Libercem či Olomoucí. Město, jehož historie sahá až do doby kamenné, se rozkládá na soutoku Rýna a Mosely.

Nachází se tam velké množství historických památek, město je též považováno za významný železniční uzel. Kvůli nalezené bombě se muselo evakuovat 45 000 lidí, což pro srovnání odpovídá například počtu obyvatel Mladé Boleslavi či Přerova.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.