Na Islandu se probouzí sopka: Čeká nás výbuch století! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 25. května 2024

Svátek slaví Viola, zítra Filip

Na Islandu se probouzí sopka: Čeká nás výbuch století!

Sopka Katla je jednímz nejnebezpečnějších vulkánů.
Sopka Katla je jednímz nejnebezpečnějších vulkánů. (Profimedia.cz)

Hrozí nám klimatická katastrofa! Na Islandu se téměř po 100 letech probouzí jeden z nejnebezpečnějších vulkánů – sopka Katla! Loňský výbuch nedaleké sopky Eyjafjallajökull, který ochromil leteckou dopravu nad celou Evropou, prý zdaleka nebyl tak závažný jako ten, který se nyní očekává!

Běžný sopečný cyklus trvá 40 až 80 let, v sopce se tedy podle expertů nahromadilo obrovské množství žhavé lávy, která po výbuchu roztaví zmrzlý povrch hory. Do moře se tak najednou vylijí desítky miliard litrů vody.

Část Islandu bude pravděpodobně zaplavena, změnu hladiny moří mohou pocítit i další evropské země. Sopečný prach nejspíš omezí leteckou dopravu.

Poslední významná erupce této sopky byla zaznamenána v roce 1918, tenkrát následovaly rozsáhlé záplavy. Katla je podle odborníků 10krát silnější než Eyjafjallajökull. Kdy přírodní živel udeří, není známo – může to být příští týden, nebo také za několik let...

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.