15. výročí startu sondy Mars Pathfinder: Mise splněna! Mars dobyt! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 23. června 2024

Svátek slaví Zdeňka, zítra Jan

15. výročí startu sondy Mars Pathfinder: Mise splněna! Mars dobyt!

Akční rádius vozítka JAK SE PATHFINDER »ZABYDLOVAL« byl 500 m a díky promyšlenému podvozku zvládl překonat téměř jakoukoliv překážku.
Akční rádius vozítka JAK SE PATHFINDER »ZABYDLOVAL« byl 500 m a díky promyšlenému podvozku zvládl překonat téměř jakoukoliv překážku. (NASA, Profimedia.cz)

Objevování kosmu je jednou z nejstarších lidských tužeb. Lidé odnepaměti vzhlížejí k obloze s nábožnou úctou nad velikostí vesmíru. Jednou z planet, která lidstvo odjakživa zajímala nejvíce, je rudá planet Mars.

Mnohokrát už se spekulovalo o tom, jestli je na Marsu voda, jestli by na něm mohl být život. Pionýrem v objevování Marsu se stala planetární sonda jménem Mars Pathfinder (Průkopník). Od jejího startu k rudé planetě uběhlo dnes přesně patnáct let.

Dlouhá cesta

Pathfinder sice nebyl zdaleka první sondou vyslanou k Marsu, a dokonce nebyl ani první sondou, která na povrchu Marsu přistála. Rozhodně má ale díky skvělým výsledkům a spoustě informací, které na Zemi poslal, největší zásluhu na odhalování tajemství rudé planety. K cílu cesty Pathfinder dopravila raketa Delta II., která odstartovala z americké základny Cape Canaveral 4. prosince 1996. Mars je od Země vzdálen při nejbližším přiblížení skoro 60 milionů km, není se tedy co divit, že cesta trvala celých sedm měsíců. Nakonec ale byla úspěšná, takže 4. července 1997mohl Pathfinder přistát na povrchu Marsu.

Sojourner do akce

Pathfinder přistál, roztáhl solární panely a do akce vyrazil Sojourner – vozítko, které mělo za úkol jezdit po povrchu planety a sbírat vzorky půdy a kamenů. Toto vozítko bylo ovládáno operátorem ze Země, což ovšem nebylo nic jednoduchého, protože mezi příkazy operátora a jejich splněním bylo desetiminutové zpoždění. Přes všechny tyto problémy se vozítku podařilo nasbírat spoustu informací.

Byl to »držák«

Původní životnost vozítka odhadovali inženýři z NASA na týden, samotná sonda měla fungovat měsíc. K překvapení všech ovšem vydržel Sojourner i Pathfinder celé tři měsíce! Poslední komunikace s velícím centrem na Zemi proběhla 27. září 1997, potom se sonda definitivně odmlčela. Mise byla oficiálně ukončena v březnu roku 1998 a skončila ohromným úspěchem.

Jaká je rudá planeta

Mars je čtvrtou planetou sluneční soustavy, druhou nejmenší. Jeho průměr činí asi 6792 km, hmotnost 6,4185x10²³ (641 850 000 000 000 000 000 000 t), což je asi desetina oproti Zemi. Vznikl asi před 4,5 miliardami let. Velmi řídká atmosféra na povrchu Marsu způsobuje obrovské rozdíly mezi teplotami během dne a noci, které se pohybují od +30 do -90°C. Časté jsou i bouře, při kterých se vítr pohybuje rychlostí i 200 km/h. Kvůli nízkému tlaku nemůže na povrchu existovat kapalná voda, ovšem v minulosti zřejmě na povrchu tekoucí voda byla. Rok na Marsu trvá 1,88 roku pozemského a podobně jako na Zemi se zde střídají roční období. Vzdálenost od Země se pohybuje podle oběžné dráhy mezi 55 a 400 miliony km.

Budeme kolonizovat Mars?

Pokud se lidstvo jednou pokusí kolonizovat planety, je velmi pravděpodobné, že Mars bude první na ráně. Povrchové podmínky a dostupnost vody z něj totiž dělají jednu z nejlépe obyvatelných planet sluneční soustavy. Pomocí tzv. Terraformace bychom dokonce měli být schopni »vyrobit« na Marsu atmosféru, takže bychom ani nemuseli žít v uzavřených základnách. Podle vědců bude lidstvo schopno vypravit se na Mars do roku 2030.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.