Nová pravidla pro autoškoly: První rok za volantem? 8 trestných bodů!

Na ministerstvu dopravy je téměř připravený nový zákon o autoškolách, který by měl při hladkém průběhu platit od roku 2014.
Zavede mnohem přísnější podmínky včetně menšího počtu trestných bodů pro řidičezelenáče či psychologické vyšetření pro ty, kterým se nedaří zkoušku splnit. Tady jsou nejdůležitější změny...
1. Nižší počet povinných hodin
Nyní musejí adepti na řidičák najezdit aspoň 28 hodin, nově to bude u osobních automobilů jen 20 hodin. Počítá se ale s tím, že tento počet nevystačí, a žáci si budou muset hodiny přikoupit.
2. Povinný trenažér
Než žáka instruktor pustí mezi ostatní řidiče, bude muset nejprve na polygon či na trenažér. Zároveň bude muset absolvovat kurz první pomoci. To vše ubere z 20 hodin určených na jízdy. Ve finále tak uchazeči o řidičák »naostro« na ulicích najezdí klidně jen 15 hodin… V zemích na západ od Česka se přitom jezdí 40 až 50 hodin.
3. Zkoušky a jízdy ve městě
Zatím si někteří zjednodušují zkoušku tím, že ji i s jízdami konají ve vesnici s pár ulicemi a bez semaforů. Nově je ale povinnost část jízd odvést ve městě se semafory a hromadnou dopravou, v okresních a krajských městech se pak bude muset konat i zkouška. Povinná bude i jízda v noci např. po dálnici.
4. Profesionální komisaři
Místo toho, aby komisaře zaměstnávaly obce s rozšířenou působností, vznikne nový úřad s celorepublikovou působností za 700 milionů korun.
5. Vychytanější monitoring
Ve zkušebních autech budou dvě kamery: jedna uvnitř a druhá venku. Budou tak lépe snímat dění uvnitř i venku auta a v případě nespokojenosti s průběhem zkoušky se bude moci student autoškoly na videa odvolávat.
6. Vyšetření u psychologa
Kdo nesloží zkoušku třikrát po sobě, bude ji muset složit na krajském pracovišti, kde absolvuje pohovor s komisařem. Jestli se ani nadále zkoušku nepodaří složit, bude muset uchazeč na vyšetření u dopravního psychologa – ten může doporučit nevydání řidičského průkazu.
7. První rok méně bodů
Novopečený řidič by první rok měl k dispozici jen osm trestných bodů místo obvyklých dvanácti. Kdyby tedy přečerpal osmibodovou hranici, o průkaz by přišel na rok. Poté by mu byl vrácen. Kdyby se vybodoval dvakrát, musel by k psychologovi. Už nyní se ale očekává, že to noví řidiči prostě vyřeší tak, že si za volant sednou až rok po získání řidičáku a budou moci nadělat chyb rovnou za dvanáct bodů.