Jiří Winter Neprakta (†87): Příbuzní jej oplakávali na pohřbu | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 10. prosince 2023

Svátek slaví Julie, zítra Dana

Jiří Winter Neprakta (†87): Příbuzní jej oplakávali na pohřbu

Příbuzní se rozloučili s Jiřím Winterem Nepraktou
Příbuzní se rozloučili s Jiřím Winterem Nepraktou (Kundrát Hykl Machan)

Příbuzní se dnes na Olšanských hřbitovech v Praze rozloučili s Jiřím Winterem-Nepraktou. Známý kreslíř zemřel 30. října ve věku 87 let. Zanechal po sobě 35 tisíc ilustrací a dědictví ve výši 36 milionů korun.

Na jeho památku i bohatou činnost upozornil nad rakví sběratel jeho díla Jaroslav Kopecký. Málokdo totiž ví, že Winter má na kontě 35.000 kreslených vtipů, z nichž první uveřejnil už v roce 1949, ale také ilustrace k desítkám humoristických knih Miloslava Švandrlíka včetně jeho legendárních Černých baronů.

"Jsou u nás tisíce obdivovatelů, kteří vždy ve čtvrtek, když vycházel Dikobraz, nejprve na jeho stránkách hledali právě vtipy Švandrlíka a Neprakty," řekl Kopecký. Poznal ho jako veselého a zábavného společníka, se kterým bylo vždy radostí se setkávat.

Kreslíř, karikaturista, ilustrátor a humorista Jiří Winter-Neprakta byl několik desetiletí znám jako součást autorské dvojice Neprakta-Švandrlík, která dlouhá léta patřila ke kmenovým autorům humoristického týdeníku Dikobraz. Před ním spolupracoval do roku 1970 s Bedřichem Kopecným, s nímž vymyslel svůj pseudonym - Neprakta. Byl prý hříčkou na skutečnost, že jejich vtipy byly v tehdejší "budovatelské době" neužitečné.

Kromě množství kreslených vtipů a ilustrací nakreslil Jiří Winter zhruba 10.000 obrázků pro televizní vysílání, filmy, reklamy, plakáty a letáky. I když byl v posledních letech upoután na vozík, stále pracoval.

Winter se narodil 12. července 1924 v Praze. Vystudoval Státní grafickou školu a absolvoval několik semestrů na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Za války skončil v nacistických žalářích za přechovávání zbraní. Smíšenou česko-židovskou rodinu Winterů nacisté poslali do koncentračních táborů, které přežil jen Jiří a jeho maminka, která se dožila 96 let.

 Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.