Tryzna za mrtvé hokejisty: Zlomené hokejové legendy! A 20 tisíc lidí plakalo s nimi! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 26. května 2022

Svátek slaví Filip, zítra Valdemar

Tryzna za mrtvé hokejisty: Zlomené hokejové legendy! A 20 tisíc lidí plakalo s nimi!

Zlomení kamarádi - Slavomír Lener, Jakub Kovář a Patrik Eliáš
Zlomení kamarádi - Slavomír Lener, Jakub Kovář a Patrik Eliáš (Aha! – Petr Novotný, Alexandr Malachovský, ČTK – Michal Doležal)

SBOHEM… Hokejový národ se včera přišel na pražské Staroměstské náměstí rozloučit se svými miláčky Karlem Rachůnkem (†32), Janem Markem (†31) a Josefem Vašíčkem (†30). Černým suknem potažené pódium, tři velké černobílé portréty, tři dresy národního týmu a… tři předčasně vyhaslé životy. Vzpomínky, slzy, květiny… Sešlo se a slzelo na 20 000 lidí z celé republiky.

Tři rudé růže křečovitě svírá i Jaromír Jágr. Oči má skloněné k zemi, kalný pohled. Než položí růže k fotografiím hráčů, pokřižuje se. S ním se zesnulým kamarádům přišly poklonit i další hokejové legendy včetně Dominika Haška, Patrika Eliáše, Martina Straky, Jiřího Šlégra, Martina Ručinského, trenérů národního týmu Aloise Hadamczika, Vladimíra Růžičky, Slavomíra Lenera. Stáli v černém na pódiu, zmar a prázdnota s nimi cloumaly, jen stěží zadržovali slzy. Anebo je i otírali do prstů a rukávů černých košil.

Komentátor Robert Záruba právě dojatým hlasem vzpomíná na trojici hokejistů. Skvělých lidí a kamarádů. Mluví pomalu, jeho slova dlouho visí ve vzduchu. Náměstí je rozpálené, slunce griluje přítomné, záchranka odváží jednoho zemdlelého po druhém (celkem ošetřovali 30 lidí). A přece všem běhá mráz po zádech. A hlavou se honí tisíce otázek. Jedna z nich pořád dokola: Proč?

Na plátně se odvíjejí momenty, které fanoušci nikdy nezapomenou. Markovy úspěšné nájezdy ve čtvrtfinále a v semifinále loňského zlatého MS, Rachůnkův spasitelský gól Švédům z téhož turnaje, Vašíčkova pečeť triumfu na MS 2005 do prázdné kanadské branky. Záběry podkresluje tklivá hudba.

A ty desetitisíce lidí, kteří na Staroměstském náměstí tyhle okamžiky kdysi prožívali s ohlušujícím randálem, jsou úplně zticha. „Dnes poprvé se zde setkáváme z důvodu opačného než v minulosti, kdy jsme se zde dělili o pocity velkého štěstí po úspěších. Z důvodu smutku, bolesti a marnosti,“ říká prezident hokejového svazu Tomáš Král, který se za všechny s trojicí hráčů rozloučil.

Místo oslavných chorálů se na tři minuty rozezněly zvony Týnského chrámu. „Bože, přijmi do své náruče Karla, Jana i Josefa, jakož i ostatní oběti jaroslavlské tragédie,“ modlil se pak na zádušní mši Monsignore Tomáš Holub a s ním i lidé ve zcela zaplněném Týnském chrámu. Modlil se i za to, aby Bůh posílal pozůstalým do cesty lidi, kteří jim pomohou překonat prožívané hoře.

Snad už jeho slova Karel Rachůnek, Jan Marek a Josef Vašíček slyšeli někde nahoře v nebi…

Pietní vzpomínka Roberta Záruby

Na Josefa Vašíčka

„Jsem přesvědčen, že málokdo z nás se v hokejovém prostředí potkal s tak hodným klukem. Muž ryzí povahy, hráč, který dokázal nesobecky obětovat své vlastní ambice ve prospěch party, za kterou hrál. Dokázal toho hodně po celém světě, ale srdcem zůstal vždycky v místě, ze kterého vzešel.“

Na Jana Marka

„Byl to výborný hráč, velmi zvláštní, a přitom vždycky tak svůj. Tolik fixovaný na ty nejbližší lidi, které kolem sebe měl, a otevřený těm ostatním. Hráč, který zvláštním, nesobeckým způsobem, ale také odpovědností a klukovskou hravostí dokázal ozvláštňovat skoro každý zápas, do něhož nastoupil.“

Na Karla Rachůnka

„Byl to nesmlouvavý, ale zároveň neuvěřitelně zdatný obránce. Šikovný a chytrý kluk. Hráč, který uměl ránu přijmout i rozdat a obojí nám to předvedl při té poslední příležitosti, kterou v národním týmu měl. Mnoho toho nenamluvil, ale o to víc toho dokázal a předváděl.“

Extraliga v pátek nezačne?

Nový ročník hokejové extraligy zřejmě neodstartuje v pátek, kdy měl podle plánu začít. Podle serveru isport.cz zvažuje vedení soutěže odložení celého 1. kola na žádost rodiny Jana Marka. Ten má mít totiž v pátek v Jindřichově Hradci pohřeb. Sezona by se tak měla rozehrát až v neděli 2. kolem.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.