Sbohem, pane generále...

PRAHA – Stovky smutečních hostů, pláč a vojenské pocty. Generál František Fajtl (†94), legendární pilot z druhé světové války, měl včera v pražských Strašnicích pohřeb. Zemřel po dlouhé nemoci minulý týden ve střešovické Vojenské nemocnici.
Pohřeb hrdiny, podle něhož natočili film Tmavomodrý svět
Pohřbu se zúčastnili i prezident Václav Klaus a premiér Mirek Topolánek.
Fajtl, vynikající letec a velitel 313. československé stíhací peruti RAF (Britské královské letectvo) za 2. světové války, dostal za svůj život řadu vyznamenání. Také řád Bílého lva od prezidenta Václava Klause. Ten včera při smutečním obřadu řekl, že úmrtím generála Fajtla ztratila celá země svého hrdinu. „Pozůstalí jsme svým způsobem my všichni,“ řekl Klaus. Kromě záplavy květin a věnců byly u katafalku vystaveny i generálovy řády a vyznamenání.
Se slavným letcem se přišli rozloučit také zástupci RAF či rodinný přítel scénárista Zdeněk Svěrák. Právě Fajtl byl jednou z postav, která Svěráka inspirovala při psaní scénáře k filmu Tmavomodrý svět. Po třech čestných salvách na závěr přeletěli nad Prahou armádní stíhačky Jas-39 Gripen a bitevníky L-159.
Generál František Fajtl (†94)
✔ V roce 1939, ve svých 27 letech, utekl do Francie, aby bojoval s Němci. Po okupaci Francie utekl přes severní Afriku do Británie, kde se přeškolil na stíhačky Hurricane.
✔ V bitvě o Londýn sestřelil svůj první německý bombardér. V dubnu 1942 byl jmenován velitelem 122. britské perutě »City of Bombay«. Stal se tak prvním cizincem, který v Anglii velel peruti složené převážně z Britů
✔ V květnu 1942 byl ve vzdušném souboji nad Francií sestřelen. Přes okupovanou Francii se prodral do Španělska, kde ho ale zavřeli – prošel 3 věznicemi a koncentrákem. Britům se nakonec podařilo dosáhnout jeho propuštění a Fajtl se vrátil na ostrovy a stal se velitelem 313. československé perutě.
✔ Po válce získal hodnost podplukovníka a až do února 1948 byl pověřován vysokými funkcemi. Po únoru 1948 byl sledován StB a pak uvězněn v Mírově. Propuštěn byl po 17 měsících.
✔ V 60. letech se dočkal částečné rehabilitace. Po r. 1968 se opět stal nežádoucí osobou. Úplné rehabilitace se dočkal po r. 1989.
Autor: (jvo)
Foto: ČTK
Foto Aha!: Josef Mašek