Konec »chlastu« za státní příspěvky: Dávky jen na kreditku! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 29. května 2022

Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand

Konec »chlastu« za státní příspěvky: Dávky jen na kreditku!

Fotografie
Fotografie (internal)

Od příštího roku si příjemce sociálních dávek na státní útraty nezapálí cigaretu, jeho hrdlem neproteče ani kapka alkoholu. Pokud si tedy peníze nesežene jinak. Až osm set tisíc chudých Čechů totiž nebude dostávat peníze na ruku, ale jen na speciální platební kartu. Díky ní stát ohlídá, jestli se dávky nezneužívají.

Novinku už nějakou dobu zvažuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Podle serveru ihned.cz už existuje hotový projekt, podle kterého kreditky budou platit od ledna 2012. Koncem tohoto týdne má začít výběr, která banka se o nový systém postará.

Ten prý umožní lepší kontrolu využívání příspěvků státu. Vybrat z bankomatu nepůjde vůbec, stejně jako platit v hospodě. A pokud držitel nakoupí v obchodě něco jiného než potraviny, například alkohol nebo cigarety, úřady to přes účet zjistí a hříšníka potrestají.

Změny však zkomplikují život lidem, kteří nakupují ve vesnických obchodech, kde nemají čtečky karet. Ministerstvo práce by přesto karty rádo postupně začalo využívat i na vydávání důchodů. V takovém případě se s žádným omezením nákupu nepočítá. Kartami totiž stát ušetří za úředníky ročně až miliardu korun!

5 odpovědí na klíčové otázky

Jakých sociálních dávek se to týká?

U příspěvku v hmotné nouzi a na bydlení budou karty povinné. Zatím se ale jedná o tom, jak přes ně vyplácet příspěvek na bydlení. Ostatní (např. důchody) by bylo zpočátku po dohodě s každým příjemcem.

Co když si na ni přece jen před narozeninami kamaráda koupím pár piv? Jen jako dárek…

Jakmile úřady z účtenky zjistí, že jste si koupil alkohol nebo cigarety, pozvou si vás na pohovor, kde se dozvíte, o kolik korun za trest v dalším měsíci nebo měsících přijdete.

Jak se na to vůbec přijde?

Podle účtenky. Úřady z ní budou schopny rozlišit, jestli někdo nenakupuje zboží zatížené spotřební daní a konkrétně tedy i to, na které peníze nejsou určeny.

Kde budou peníze, kterými budu prostřednictvím karty platit?

Budou se nacházet na účtu u České správy sociálního zabezpečení.

Budu moci kartu odmítnout?

Když budete chtít odebírat dávky, na které jsou určeny, pak bude karta povinná.

Přečtěte si
olinka2201
29. 6. 2011 • 10:38

je fajn. Jízdenku na autobus do civilizace zaplatí čím?

opportunity
28. 6. 2011 • 22:45

illis
28. 6. 2011 • 22:08

nemakačenky jinak nejde. V Maďarsku chtějí zřídut pracovní tábory. U nás by stačilo, kdyby ti, co jsou i víc jak deset let evidovaní jako uchazeči úřadech práce měli povinnost pracovat pro město, ne nějakých 30 hodin měsíčně, ale klidně polovinu normální pracovní doby. Hezky uklízet město, natírat lavičky, udržovat pořádek. Předchozí řádky se netýkají poctivých lidí, kteří pracovat chtějí, ale kvůli věku a jiným problémům práci neseženou. Známá po propuštění nemůže sehnat práci, je pracovitá, vzdělaná, slušná. Jediným problémem je, že jí bude 55 let. Klidně jí to zaměstnavatel řekl, že v tomhle věku ať si nedělá iluze.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.