Sestřičky Kristýnka a Karolínka: Po narození se vešly do dlaně! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 30. května 2024

Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila

Sestřičky Kristýnka a Karolínka: Po narození se vešly do dlaně!

Sestřičky teď oslavily druhé narozeniny.
Sestřičky teď oslavily druhé narozeniny. (ara, Agentura Dobrý den Pelhřimov)

Dvojčátka Kristýnka (2) a Karolínka (2) jsou na světě zázrakem! Obě holčičky se narodily předčasně ve 31. týdnu těhotenství! Pět týdnů pak musely ležet v inkubátoru a nabírat sílu do života. Z miminek do dlaně jsou krásné zdravé holčičky, které právě oslavily druhé narozeniny...

Těhotenství Lenky Vykoukalové zpočátku probíhalo klidně. Pak ale začala slabě krvácet a necítila pohyby holčiček v břiše. Nakonec rodila předčasně!

První šla ve Fakultní nemocnici v Olomouci císařským řezem na svět Karolínka, která vážila 1,440 kg, a druhá Kristýnka s váhou 1,380 kg. Lenka nikdy nezapomene na okamžik, kdy jí dvojčátka ukázali.

„Konečně jsem věděla, že vše dopadlo dobře a teď už bude záležet jen na holkách, jaké budou bojovnice. A co teprve, když jsme se mohli s manželem holčiček poprvé dotknout?“ vzpomíná Lenka, která se dnes podílí na setkávání rodičů nedonošeňátek v olomouckém Rodinném centru Heřmánek.

Tehdy ale zdaleka nebylo vyhráno. Dva měsíce musela s manželem za dětmi, z nichž čouhaly hadičky, jen docházet. „Pocity matky, která si dítě nemůže vzít domů, nepochopí nikdo, kdo to nezažil. Uklidňovalo mě jen vědomí, že holčičky jsou v dobrých rukách,“ říká Lenka.

Po osmi týdnech v nemocnici si ale Kristýnku a Karolínku přece jen manželé odnesli. Dnes jsou holčičky naprosto zdravé a mají se čile k světu.

Ponožkový rekord na podporu nedonošeňátek

Na Mezinárodním festivalu rekordů v Pelhřimově byl představen pokus občanského sdružení Nedoklubko o rekord ve vytvoření nejdelší prádelní šňůry s ponožtičkami pro nedonošené děti.

Na dvacetimetrové šňůře viselo 181 malinkatých ponožek, které upletli dobrovolníci. Skutečný zápis do Knihy českých rekordů proběhne 11. září ve Westernovém městečku v Boskovicích u příležitosti Celostátního setkání předčasně narozených.

Pokud vás šití, pletení či háčkování baví, zapojte se do soutěže pro tvůrce čepiček a ponožek pro předčasně narozená miminka. Koupit tak malé oblečky totiž není možné.

Vyhrává ten, kdo vytvoří nejvíce nedostatkových oblečků. Soutěž trvá do října. Více na www.zlatykulisek.webnode.cz nebo www.nedoklubko.cz.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.