Medvídek Pú slaví 90! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 21. července 2024

Svátek slaví Vítězslav, zítra Magdaléna

Medvídek Pú slaví 90!

Medvídek Pú »se narodil« před 90 lety.
Medvídek Pú »se narodil« před 90 lety. (Profimedia.cz, ara)

Medvídek Pú! Žádný plyšový medvídek se nedočkal takové slávy jako právě on. Přitom jeho příběh začal jako u ostatních hraček – máma ho v červnu 1921 koupila v obchodě synkovi k narozeninám...

Jeho otec Alan Alexander Milne byl vztahem chlapečka k plyšovému medvídkovi tak dojat, že o nich začal psát příběhy. Čtyřicet centimetrů velký plyšák dostal jméno Edward. A tak se původně měla jmenovat i kreslená postavička. V příbězích, kde už medvídek vystupoval pod jménem Pú, se promítlo i Kryštofovo dospívání a poslední kniha končí tím, že medvídka odkopne...

V roce 1961 koupil práva na postavičku Walt Disney a Pú se stal kreslenou celebritou známou po celém světě. Postupně přibyli i jeho kamarádi Prasátko, Tygr, Íjáček a další. Dnes má Pú dokonce hvězdu na hollywoodském chodníku slávy.

10 zajímavostí o medvídkovi Pú

1. Medvídek Pú byl přeložendo 46 jazyků včetně latiny.

2. Po Mickey Mouseovi je medvídek Pú nejlépe vydělávající kreslenou postavičkou. Ročně vydělá v přepočtu okolo 100 miliard korun.

3. Autor Alan Alexander Milne měl medvídka Pú plné zuby. Vadilo mu, že zastínil jeho ostatní literární tvorbu. Kryštůfka také nebavilo být navěky dítětem hrajícím si s medvídkem.

4. Ostatní zvířátka dostal Kryštof také jako dárky. Půjčoval si je ale i sousedův pes – skutečné prasátko mělo ukousnutý rypáček, Íjáčkův utržený ocásek se promítl i v pohádkách.

5. Kromě příběhů napsal Milne o medvídkovi Pú i báseň.

6. Medvídka Pú si v dětství oblíbila i britská královna Alžběta II.

7. Charakteristické červené tričko oblékl Pú až v 10 letech, tedy v roce 1931.

8. Medvídek Pú dostal dokonce Oscara za nejlepší krátký animovaný film.

9. Má hvězdu na hollywoodském chodníku slávy.

10. Medvídek Pú byl svatořečen jako patron plyšových medvídků.Autor:  kat

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.