Psychiatr Jan Cimický o Tomkově pokusu o sebevraždu: Přinejmenším o smrti Aničky něco ví!

Byl včerejší pokus o sebevraždu míněn vážně a Tomek chtěl zemřít, nebo se snaží hrát pouze na city?
Psychiatr Jan Cimický v rozhovoru pro deník Aha! říká: „Bez zevrubného vyšetření nelze říci, zda byla sebevražda míněná vážně, nebo ne.“ Zároveň však dodává svůj profesní odhad. „Buď něco na svědomí má, či přinejmenším ví, jak to bylo a chce vypadat, že se ho to netýká,“ uvádí Cimický. Jak rozebírá dopisy na rozloučenou?
Proč se Tomek pokusil o sebevraždu a co o něm může kriminalistům napovědět dopis na rozloučenou, v němž uvedl, že je nevinný?
„Může být několik možností. Každá z nich má logiku. První může být kalkul, kdy sebevrazi předpokládají, že sebevražedný pokus nevyjde a budou zachráněni. A že dopis, který zanechali, bude brán vážně: jsem nevinný a vy mi chcete ublížit.“
A kdyby chtěl Tomek opravdu zemřít?
„To je další varianta, tzv. bilanční. Volím raději smrt, než bych dál pokračoval. Ve chvíli, kdy byl zahnaný do kouta, si asi spočítal, že důkazy jsou takové, že nakonec ve vězení skončí. Tomu se chce vyhnout. Možná i dalšímu vyšetřování třeba proto, že si myslí, že by se nakonec přiznal. Variant je mnoho. Ale neříká nám to nic o tom, jestli je vinen.“
Mohl se snažit i jen hrát na city?
„Manipulace, citové vydírání – vy mi křivdíte, dotlačili jste mě k tomu, vy všichni můžete za to, že jsem si chtěl něco udělat. To je další možnost. Stejně tak mohlo jít o zkratkovité jednání, kdy nevolí správný způsob, jak by se bránil a chce se z toho co nejdříve dostat. Nesnaží se přesvědčit, místo toho zvolí pokus o sebevraždu.“
Může takové jednání pomoci kriminalistům v objasnění vraždy?
„Řekli jsme si čtyři možné varianty – nejde o žádné stoprocentní důkazy. Těžko říct, která z nich je možná. Kriminalisté si přizvou znalce, a v těchto případech se používají ti nejzkušenější v oboru. Napovědět jim může i grafologické posouzení dopisu.“