Vážně nemocná Verunka (3): Žije díky téhle pumpě | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 23. dubna 2024

Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří

Vážně nemocná Verunka (3): Žije díky téhle pumpě

Verunka ví, že musí být každý den napojena na pumpu, která jí 17 hodin kape do krve výživu.
Verunka ví, že musí být každý den napojena na pumpu, která jí 17 hodin kape do krve výživu. (pro Aha! – Květoslava Kotková)

Tolik trápení na jednu malou holčičku! Verunka Kotková (3) trpí syndromem krátkého střeva, to tenké měří jen 70 cm a tlusté jí chybí úplně.

Holčička nedávno strávila tři týdny v nemocnici a prodělala dvě těžké otravy krve. Už během února ji navíc čekají dva operační zákroky. Přesto se objevila pozitivní informace. I díky zájmu deníku Aha! bude možné v budoucnu provést fi nančně náročnou transplantaci střev. A operaci za několik milionů nakonec prý zaplatí pojišťovny!

Transplantace je pro Verunku jediné možné řešení, aby mohla bez větších problémů žít. Zatím je životně závislá na infuzích, které zajišťují, že neumře hlady. Výživu dostává 17 hodin denně pomocí katetru přímo do žíly u srdce, stolice je odváděna vývodem z bříška do pytlíku...

V poslední době toho ale bylo i na statečnou dívenku opravdu hodně. Kvůli vysokým odpadům ze střev ji postihly dvě sepse a musela do nemocnice. „Infekce krve jsou pokaždé jiné, ale vždycky jde o vážné ohrožení života. Verunka má až čtyřicítky horečky, zimnice, zešediví jí kůže... Pokaždé se hledají vhodná antibiotika, která zaberou, což oddaluje boj s infekcí,“ popsala maminka Květoslava Kotková.

„Její stav se měnil každých deset minut. Verunka byla vždycky statečná a trpělivá, ale teď je na ní vidět, že už mi občas nedůvěřuje, kvůli tomu, co všechno už musela v poslední době přestát,“ vypráví Kotková.

Nemocnic si však Verunka bohužel ještě užije. „Kvůli umělé výživě má v těle hodně žlučových kamenů a ty vyvolávají záchvaty. Takže musí podstoupit proplach žlučníku,“ vysvětluje Kotková. V nejbližší době ji také čeká náročná operace, při které by jí lékaři měli už podruhé prodloužit střeva. Zákrok může trvat šest a více hodin. Ačkoli je dítě  vážně nemocné, úředníci Verunku vidí jen jako lehce postiženou a jejím rodičům dostatečně nepřispívají na péči.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.