Horníci v Chile o krok blíže záchraně: Tímhle vytáhnou zavalené!

Chilští horníci, kteří jsou už od začátku srpna zavaleni v dole ve městě Copiapó, jsou zase o krůček blíže vysvobození! Záchranné týmy totiž k místu neštěstí přivezly kabinu Phoenix, která má možná už začátkem listopadu 33 zasypaných horníků vynést na povrch!
Kabina sama o sobě váží 420 kg a v průměru má pouhých 53 cm. Pod její podlahou jsou umístěny 3 nádrže se stlačeným vzduchem, které budou zachraňovaného horníka zásobovat kyslíkem během jeho poutě zpět do normálního života. Ta podle předběžných odhadů potrvá vždy 20 až 30 minut.
V kabině je i telefon, aby mohl být horník v kontaktu se záchranným týmem. Pokud by se náhodou kabina v šachtě zaklínila, může horník její dno otevřít pákami a spustit se po laně zpět do dolu. Vysvobozen pak bude jinou cestou. Záchranné vrty jsou právě pro tyto případy proráženy tři. První z kabin je už na místě a je možné, že už začátkem listopadu bude vytahovat na povrch první horníky!
Tato 53 cm široká kabina zachrání 33 životů.