Hlava? Kbelík vody! - Co skrývá lidské tělo?

„Kluku, ty máš v hlavě jen seno a vodu!“ Také vám tohle říkala babička, když učení ne a ne lézt do hlavy? Věřte, že na tom s tou vodou nebyla daleko od pravdy.
Lidský mozek totiž z osmdesáti procent tvoří právě voda. A navíc má člověk v sobě kilo cukru, tři a půl kila soli a třicet kilo sádla! Tělo je prostě jedno velké tajemství. Co všechno se v něm skrývá?
• tolik vody, že by zaplnila 50litrový sud
• tolik železa, že by se z něj vyrobil jeden hřebík
• tolik tuku, že by se z něho udělalo sedm bloků mýdla
• tolik uhlíku, že by se z něj vyrobilo 9000 náplní do obyčejných tužek
• tolik fosforu, že by vystačil na dva a půl tisíce hlaviček zápalek
Mozek
Z osmdesáti procent je skutečně tvořen vodou. Při jeho průměrné váze kilo a čtyřicet deka tak voda obsažená v mozku váží 1,10 kilogramu! Mozek průměrného člověka přitom dokáže uchovat neskutečné množství informací. Za život si jich je schopný zapamatovat tolik, kolik obsahuje 20 tisíc průměrně velkých slovníků. Všechny podněty, které získáváme třeba zrakem nebo hmatem, se nervy přenášejí do mozku, který je jako centrála nervového systému vyhodnocuje. Pokud by se nervová vlákna z celého těla natáhla, jejich délka by dosáhla 150 tisíc kilometrů!
Játra
Největší žlázav těle, váží 1,5 kilogramu. Za den »vyprodukují« litr žluči, která v trávicím ústrojí pomáhá rozkládat tuky z potravy. Jídlem jim dáváme během života pěkně zabrat. Sníme asi 35 tisíc kilo potravin, což je hmotnost dvanácti hrochů.
Srdce
Podobá se ohromné pumpě pohánějící krev v cévách. U »normálního« člověka během dne přečerpá tolik tekutiny, že by dokázala zaplnit nádrž o objemu až 15 tisíc litrů. Dospělý muž má čtyři až šest litrů krve a žena čtyři až pět litrů. Zhruba stotisíckrát za den se srdce naplní krví, kterou svými stahy vhání do krevního oběhu. Za sedmdesát let vyvine srdce takové množství energie, která by stačila k vytažení lokomotivy na nejvyšší horu Evropy Mont Blanc (4808)
Plíce
Tvarem se podobají nafouknuté mořské houbě. „Je v nich asi 300 milionů plicních sklípků, které zajišťují okysličování krve a odvádění oxidu uhličitého,“ říká lékař Jan Kadleček. Při rozprostření do jedné vrstvy by pokryly polovinu fotbalového hřiště.V klidu dýcháme asi dvanáctkrát za minutu a jedním nádechem vdechneme půl litru vzduchu. Sportovec při zátěži, třeba při běhu, dýchá až čtyřicetkrát za minutu. Při jednom nádechu do plic dokáže vdechnout až dva a půl litru vzduchu. Vzduch proudí nosními dutinami rychlostí asi 8 kilometrů v hodině. Ale při prudkém kašli se rychlost rovná nejvyšší povolené na dálnici, tedy 130 kilometrů v hodině. A při kýchání se ještě dál zvyšuje. Vědci naměřili rychlost přes 170 kilometrů v hodině.
Cévy
Rozvádějí po těle krev – tepny okysličenou od srdce, žíly ji k srdci vracejí. Pokud by se všechny spojily, měřily by 95 tisíc kilometrů. V jediné kapce krve je 250 milionů červených krvinek, které přenášejí kyslík, a 300 tisíc bílých krvinek, které chrání před nemocemi.
Ledviny
Fungují jako dokonalý fi ltr. Jejich úkolem je »čištění« krve a vylučování nežádoucích látek z těla. Během dne více než třicetkrát přefi ltrují veškerou krev. U dospělého člověka tak jimi proteče asi 170 litrů krve. Za celý život »vyrobí« 61 tisíc litrů moči.
Kůže
Měří až dva metry čtvereční. Bez podkožního tuku váží 3 kg. S podkožním tukem dosahuje její váha až 20 kg. Tvoří ji tři vrstvy, nejsilnější je na zádech (až půl cm), nejjemnější na očních víčkách. Kůže je zásobárna vody. U mladého člověka obsahuje 60 pro-cent vody, ve stáří jen 30 procent. Proto vznikají vrásky.Na povrch pokožky ústí pot-ní žlázy. Dospělý člověk vypotí asi tři deci za den, v horku ale až 2,5 litru!
Autor: Tomáš LAMBERSKÝ
Foto: profimedia.cz