Milan Schejbal: Mám za sebou 1000 hodin chemoterapie!

Už čtyři roky bojuje s rakovinou jícnu a žaludku. Lékařské kapacity nad ním kroutí hlavou. Ekonomický poradce a fotbalový manažer Milan Schejbal (56) má za sebou celkem 11 operací a více než 1000 hodin chemoterapie. Teď začal také s prvním cyklem radioterapie. Přesto neztrácí smysl pro humor a optimismus. Pracuje, hraje fotbal, cvičí a jezdí na kole.
Pane, vy se nedusíte?
„Přesně před čtyřmi lety mi naskočila na krku taková malá uzlina, hned třetí den jsem s tím raději šel k doktorovi. Lékaři to okamžitě začali zkoumat. Nakonec se přišlo na to, že mám nádor na jícnu a žaludku. Byl schovaný, takže bylo obtížnější ho najít. Lékaři se divili, že se nedusím,“ popisuje začátek zdravotních problémů pan Schejbal. Poté musel Milan Schejbal na kontrolní vyšetření do pražské motolské nemocnice. „Přednosta III. chirurgické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a fakulní nemocnice v pražském Motole Pavel Pafko mi řekl, že se s tím nedá nic dělat. Kolik času mám, mi neřekl, ale já jsem si myslel, že mám před sebou tak dva až tři měsíce života. Člověka to nejdříve zaskočí, pak začne přemýšlet, jak s tím časem naloží, co má dělat. V Praze mi vynadali, že jsem nepřišel dřív, ale já neměl žádné potíže, nemohl jsem přijít dřív. Za nějakou chvíli jsem sedl do auta a jel jsem domů,“ vzpomíná Milan Schejbal.
Odebrali jícen i žaludek
Poté kontaktoval plzeňské lékaře a ti stanovili přesný postup. „Volal jsem přednostu chirurgické kliniky plzeňské fakultní nemocnice, Vladislava Třešku a ten řekl, že udělá maximum. Nejdříve bylo zapotřebí, aby nádor zapouzdřil. Nastoupil jsem tak okamžitě na chemoterapii. Osm dní to do mě prali nonstop. Poté mě nechali lékaři týden odpočívat, pak následovalo kontrolní CT, které dopadlo dobře. V srpnu 2006 jsem nastoupil na operaci,“ prozrazuje Schejbal. „Jednalo se o složitý takzvaný dvoudutinový výkon, kdy chirurg pracuje jak v břišní, tak hrudní dutině. Odebrali jsme dolní část hrudního jícnu a horní část žaludku s nádorem a vzniklý defekt v trávicím systému jsme pak nahradili speciálně vytvořeným žaludkem, který byl našit na zdravý jícen,“ vysvětluje prof. MUDr Vladislav Třeška.
Celkem 11 operací
Jednou operací zápas s rakovinou rozhodně neskončil. Protože se objevily metastázy, musel se pan Milan postupně do roku 2009 podrobit celkem deseti dalším operacím a také dalším dávkám chemoterapie. A co mu dávalo sílu? „Já rád vyhrávám, rakovina je soupeř a tak ji chci porazit. Hraju dál se starou gardou FC Viktorie Plzeň fotbal, během letošní sezony jsme měli celkem 22 zápasů a z toho 20 jsme jich vyhráli. Občas prostě člověk musí jít takzvaně přes ráfek. Sílu čerpám na chalupě. Kolem je voda a lesy, to mi dává energii a doporučuju to všem,“ radí Milan Schejbal. Síly potřeboval Milan Schejbal opravdu hodně. „Případ je zajímavý především pooperačním stonáním pana Schejbala, které bylo i přes závažnou operační diagnózu a výkon bezproblémové a rychlé a nemocný se již 4. rok po operaci těší dobrému zdraví v plné síle a životní aktivitě a elánu. Prognóza onemocnění je, věřím, dobrá. Navíc nemocný bojuje se svým onemocněním svým životním optimismem, což je vždy ta nejlepší léčba,“ popisuje případ pana Schejbala profesor Třeška. Milan Schejbal chce prostě životní zápas se strašákem jménem rakovina vyhrát.