Předpovídejte sami počasí. Červánky vědí, jak bude! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 23. července 2025

Svátek slaví Libor, zítra Kristýna

Předpovídejte sami počasí. Červánky vědí, jak bude!

Červánky…
Červánky…

PRAHA – Červánky… Kolik veršů kvůli nim složili básníci a kolik snímků zachytili fotografové! Každý s úžasem zírá, jakou nevšední krásu umí červené mráčky na obloze vyčarovat. A navíc již naši předkové věděli, že nám rudá obloha našeptává, na jaké počasí se máme připravit. Předpovídat počasí podle červánků se může ale naučit každý z nás!

Červánky se dají zjednodušeně charakterizovat jako neobvyklé zabarvení oblačnosti, způsobené vysokým obsahem vodní páry v ovzduší a lomem slunečních paprsků v atmosféře. Sytost zbarvené oblohy je tím výraznější, čím více vodní páry a prachových částic se v ovzduší nalézá. „Červánky nejsou nic jiného než oblaka ozářená červeným světlem slunce,“ vysvětluje meteorolog Jan Pavlík.

Naši předci dovedli podle červánků odhadnout, jaké bude počasí. „Ranní červánky přitáhnou moldánky!“ vzpomněl si hned meteorolog Pavlík na pranostiku, která je podle něj moudrá. „Červánky při východu slunce říkají, že k nám co nevidět dorazí mraky a bude pršet.“ A večer? Když se sluníčko chystá ke spánku a tvoří se červánky, znamená to, že ráno bude krásně jasná obloha.

Víkend bude slunečný
Bouřky s přívalovými srážkami, kroupami a silnými nárazy větru se dnes přesunou z Čech na Moravu a Slezsko.

Od zítřka by už ale zase mělo svítit sluníčko. „Bude skoro jasno až polojasno, nejvyšší teploty až 26 °C. V neděli očekáváme také polojasno, pouze na severovýchodě republiky oblačnost. Teploty se vyšplhají k 25 °C,“ řekla meteoroložka Milana Frebauerová. V pondělí sice může místy pršet a přijít i nějaká bouřka, postupně během týdne by už se ale měla obloha vyjasňovat a druhou polovinu týdne slibuje Milana Frebauerová už bez srážek. „V pondělí bude maximálně 25 °C, postupně se teploty vyšplhají až ke 28 °C,“ dodala.


14.7.2006

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.

Známé celebrity
Agáta Hanychová • Anna K. • Anna Slováčková • Artur Štaidl • Bolek Polívka • Dagmar Havlová-Veškrnová • Dagmar Patrasová • Daniela Písařovicová • Dominika Gottová  • Eva Burešová • Eva Samková • Felix Slováček • Filip Blažek • František Ringo Čech • Hana Gregorová • Hana Zagorová • Helena Vondráčková • Hynek Čermák • Iva Kubelková • Ivana Gottová • Iveta Bartošová • Jakub Prachař • Jan Čenský • Jan Kraus • Jana Adamcová Nováková • Jana Boušková • Jaroslava Obermaierová • Jiří Bartoška • Jiří Krampol • Jiřina Bohdalová • Jitka Čvančarová • Josef Kokta • Karel Gott • Karel Šíp • Kate Middleton • Kateřina Brožová • Libor Bouček • Linda Rybová • Lucie Bílá • Lucie Borhyová • Lucie Šafářová • Lucie Vondráčková • Lukáš Vaculík • Mahulena Bočanová • Marek Eben • Marta Kubišová • Martin Dejdar • Michal David • Monika Marešová-Poslušná • Ondřej Gregor Brzobohatý • Pavla Tomicová • Petr Janda • Rey Koranteng • Sára Affašová  • Sara Sandeva • Simona Krainová • Štefan Margita • Taťána Kuchařová • Tatiana Dyková • Tereza Kostková • Tomáš Plekanec • Václav Neckář • Veronika Arichteva  • Veronika Gajerová • Veronika Žilková • Vojtěch Dyk • Vojtěch Kotek • Zdeněk Pohlreich • princ George • princ Harry