Nová vakcína pro děti - Nemusely zemřít, kdyby byly očkované

PRAHA – Streptococcus pneumonie. Dvě hrozivě vypadající slova označují bakterii, která u malých dětí způsobuje záněty středního ucha, ale i smrt! Například šestiměsíční Julinku a čtyřměsíčního Honzíka pneumokok usmrtil.
Neměli štěstí a nebyli očkovaní.
Až 300 dětí ročně u nás onemocní nejzávažnějšími projevy, které až ve dvaceti procentech končí právě úmrtím. Zachránit je mohou pouhé tři injekce – očkování.
„Očkování má cenu, začne-li v první půlce života. Malé děti jsou nejčastější rizikovou skupinou,“ upozorňuje pediatr Ivan Novák. Přestože ministři české vlády rozhodli, že očkování má být hrazeno zdravotními pojišťovnami, schválit nový zákon musí ještě poslanci. Vakcínu zachraňující život tak zatím musí platit rodiče dětí.
Peníze si musí připravit i na novou vakcínu Synflorix, která se smí používat teprve od pondělí. Kromě vážného onemocnění končícího často trvalými následky i smrtí, by také 51,5 % dětí se zánětem středního ucha nemuselo touto nemocí nikdy onemocnět. Jen kdyby byly očkované. A cena? 4920 Kč.
TEPLOTA PO OČKOVÁNÍ
Zvýšená teplota, která je obvykle jediná nežádoucí reakce po jakémkoli očkování, by se podle českých lékařů neměla srážet pomocí léků. „Při snižování teploty antipyretiky dochází i ke snížení hladiny protilátek,“ říká profesor Roman Prymula. Protilátky se přitom v těle vytváří po očkování a jsou ochranou před onemocněním.
MÝTY O OČKOVÁNÍ
-
Každé nové očkování zatěžuje imunitní systém dítěte.
Není pravda! Oproti roku 1980 přibylo povinných i doporučovaných očkování. Vzhledem k novým typům vakcín je zátěž pro organismus dětí 24krát nižší. -
S očkováním proti pneumokokům se vyplatí počkat, až bude dítě starší.
Není pravda! Nejvíce jsou ohroženi kojenci a děti do 5 let a dále až lidé nad 60 let. -
Očkování proti pneumokokům chrání jen proti jedné nemoci.
Není pravda! Očkování chrání nejen proti závažným formám pneumokokových onemocnění jako zápal plic, meningitida či otrava krve, ale i zánětům středního ucha, nosních dutin a průdušek.