Nový zákoník - Snadněji vás vyhodí z práce!

PRAHA – Prodloužení zkušební doby na čtyři měsíce až půl roku, zkrácení výpovědní lhůty na jeden měsíc. To jsou některé navrhované změny zákoníku práce, které by mohly platit už od ledna příštího roku. Jednodušší díky nim bude propouštění a nabírání nových lidí.
> Výpovědní lhůta: 1 měsíc
> Zkušební doba: 4 měsíce
> Odstupné: až 4 platy
Se změnami přišel ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS), informují o tom Hospodářské noviny. A odbory i opozice se bouří...
Nečas tvrdí, že díky změnám bude pracovní trh pružnější, což je zejména v dobách krize přínosné. Opozice a odboráři tvrdí opak. „Je to jen snaha oříznout zaměstnanecké výhody. Třeba zkrácení výpovědní lhůty ze dvou měsíců na jeden pouze zkrátí dobu, kdy si člověk může důstojně hledat zaměstnání. Nečasův návrh poškodí zaměstnance, určitě ho nepodpoříme,“ říká místopředseda ČSSD a bývalý ministr práce Zdeněk Škromach. Stejně tak odmítá i další navrhované změny.
Nečas rovněž řekl, že nebude zlegalizován tzv. švarcsystém, tedy zaměstnávání na živnostenský list, o kterém se v minulých dnech diskutovalo.
Nečasovy navrhované změny
> Výpovědní lhůta se zkrátí ze dvou na jeden měsíc.
> Odstupné podle odpracovaných let – kdo ve firmě odpracuje méně než tři roky, ten by dostal dva měsíční platy. Kdo by odpracoval tři až šest let, ten by dostal tři měsíční platy. Kdo by odpracoval ve firmě víc než šest let, dostal by odstupné čtyři měsíční platy.
> Prodloužení zkušební doby – teď je doba, během které vás může zaměstnavatel hned propustit nebo vy můžete kdykoliv odejít, tříměsíční. Nově by měla být čtyři měsíce – a u manažerů až šest měsíců (aby se firma mohla se zaměstnanci lépe seznámit).
> Až 300 hodin na dohodu o provedení práce – teď tímto způsobem můžete odpracovat jen 150 hodin ročně, nově by to měl být dvojnásobek.
> Smlouva na dobu určitou až na tři roky, teď je to maximálně na dva roky.
> Mzda i v eurech nebo dolarech – teď je možné plat brát jen v korunách.
> Vykoupení se z místa – pokud byste dostali nabídku na super práci, mohli byste ze stávající okamžitě odejít. Ale zaměstnavateli byste vysázeli pět platů.
> Omezení moci odborů – nebudou moci kontrolovat všechny pracovněprávní předpisy v podniku.
Říkají o zákoníku
Ministr Nečas a zaměstnavatelé: Změny by zavedly pružný pracovní trh, který je nutný, což ukázala ekonomická krize. Díky němu se dá lépe bojovat s nezaměstnaností. Cílem je i snadnější vytváření nových pracovních míst. Podle zaměstnavatelů je to krok správným směrem, umožní jim rychleji nabírat a propouštět lidi.
ČSSD a odboráři: Zákoník by omezil práva zaměstnanců, např. zkracováním výpovědní lhůty či prodloužením zkušební doby. Ani jeden z návrhů není přijatelný. Pokud Nečas bude návrh prosazovat, odboráři vyjdou do ulic.