Omezení poplatků u lékaře schváleno - Děti do 18 let: ZADARMO! Jim i důchodcům se sníží limit | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 26. dubna 2024

Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav

Omezení poplatků u lékaře schváleno - Děti do 18 let: ZADARMO! Jim i důchodcům se sníží limit

Ministryně Filipiová (ODS) nakonec prosadila svůj kompromisní návrh i ve Sněmovně.
Ministryně Filipiová (ODS) nakonec prosadila svůj kompromisní návrh i ve Sněmovně. (Aha! – Alexandr Malachovský)

PRAHA – SCHVÁLENO! Třicetikorunové poplatky u lékaře přestanou platit děti do 18 let. Poplatky za pohotovost či pobyt v nemocnici jim ale zůstávají. Sníží se jim však (a také lidem nad 65 let) tzv. ochranný limit na výdaje, a to z 5000 na 2500 korun.

SCHVÁLENO! Třicetikorunové poplatky u lékaře přestanou platit děti do 18 let. Poplatky za pohotovost či pobyt v nemocnici jim ale zůstávají. Sníží se jim však (a také lidem nad 65 let) tzv. ochranný limit na výdaje, a to z 5000 na 2500 korun. Návrh včera po dlouhých hádkách schválili poslanci. Aby změny začaly platit, musí je podepsat prezident. V krajských zdravotnických zařízeních se nic nemění – poplatky se tam jako dosud platit nebudou...

Další novinky
  • Seniorům se do limitu navíc budou zahrnovat i některé platby, které se dosud nezapočítávaly – doplatky na léčiva, léčivé přípravky a potraviny k léčbě.
  • Od placení by měly být osvobozeny děti z pěstounských rodin. Platit poplatky by neměli ani obyvatelé ústavů a domovů pro seniory, kterým po uhrazení pobytu a stravy nezbývá ani 800 korun na měsíc.
Jak to bude s poplatky dál

Dočkáme se úplného zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví?
Možné to je. Byť teď poslanci schválili jen omezení poplatků, ČSSD stále tvrdí, že přijde s návrhem na úplné zrušení poplatků. Dá se tomu věřit, současný zmatek kolem rušení poplatků v krajských nemocnicích totiž ČSSD ubírá na popularitě. Návrh na zrušení má i KSČM. Sociální demokraté také přísahají, že co se jim nepodaří teď, dokonají po volbách.

Změní se tedy ještě poplatky v dohledné době?
Kromě návrhů ČSSD na úplné zrušení poplatků je možná drobně upraví sama ministryně Filipiová (ODS). Nevyloučila, že by mohly být osvobozeny od poplatků i některé skupiny invalidních důchodců. Poslanec ODS Šťastný zase navrhuje, aby se poplatky neplatily přímo u doktorů, ale třeba čtvrtletně – pak by vám domů přišlo vyúčtování podobné jako to za elektřinu či plyn. Příjmy z poplatků by šly pojišťovnám, které by je formou zvýšených plateb rozdělovaly lékařům.

Jak to teď bude s placením poplatků v krajských zdravotnických zařízeních?
Nic se nemění ani po včerejším schválení omezení poplatků. Takže poplatky se neplatí v krajských nemocnicích ve všech krajích mimo Prahu a také ve většině ústavních lékáren. Systém ale není jednotný. V Plzeňském kraji lidé zaplatit musejí a pak mohou požádat o vrácení peněz. V Moravskoslezském kraji se dál platí za hospitalizaci a pohotovost, na Zlínsku jsou osvobozeni od poplatků v ambulancích, hospitalizaci uhradí hejtmanství jen za děti do 18 let a seniory nad 70 let.

Dostanou dětští lékaři peníze, které jim budou chybět z poplatků?
Ano, ministryně Filipiová (ODS) řekla, že pediatři a ambulantní specialisté dostanou kompenzaci za poplatky, o které přijdou.

Kliknutím zvětšete
Hlášky o poplatcích

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach:
„Pokud pro tento návrh hlasuje některý senátor či poslanec sociální demokracie, neznamená to, že s tímto kompromisem souhlasí a že tento kompromis vládní koalice byl dohodnut se sociální demokracií.“

Předseda ČSSD Jiří Paroubek:
„Přečtu několik úryvků z dopisů, které dostávám k nemravné praxi poplatků ve zdravotnictví. Přinesl jsem jen malý vzorek dopisů na ukázku. Když bych vzal všechny dopisy, tak bych byl obtěžkán takovouto hromadou.“

Poslanec ODS Boris Šťastný:
„Když jsme dávali dohromady systém poplatků, tak jsme hledali vzory v této zemi v minulosti. A jedním z těch vzorů byl váš návrh (Davida Ratha) z 90. let, kdy jste obhajoval poplatky. Ale některé vaše návrhy, například poplatek za převoz nemocných sanitními vozy, jsme do toho systému nezahrnuli, tak za to se omlouváme.“

Poslanec ČSSD David Rath:
„ODS si bere příklad z politiků jiných politických stran z období, kdy ještě neměli rozum. Zatímco já jsem za tu dobu zmoudřel, tak vy jste zůstali v tom nezralém období.“

Výhody a nevýhody poplatků
PROČ JE NECHAT
  • Zabraňují zneužívání zdravotnickému systému – do ordinací chodí méně lidí. Dosud jsme byli v celé Evropské unii absolutně nejhorší – Češi docházeli k doktorovi vůbec nejčastěji, a mnohdy zbytečně...
  • Lidé spotřebují méně léků, neberou je zbytečně. Před zavedeném poplatků lidé ročně vyhodili do kontejneru léky za 6 mld Kč. Z 85 procent to byly léky na lékařský předpis. Co z toho vyplývá? Léky, které si lidé koupí, asi skutečně potřebují. Léky na předpis, které kdysi dostávali zcela zdarma, už mnohdy tolik potřebné nebyly...
  • Ušetří miliardy státnímu rozpočtu (asi 10 miliard ročně). Úspory miliard jsou přitom nezbytné, jinak se stát bude zadlužovat stále více – a dluhy, které »nasekala« naše generace, jednou budou horko těžko splácet naše děti.
  • Zbude více peněz na drahou léčbu lidí např. s rakovinou. Peníze jdou do vylepšení nemocnic.
PROČ JE ZRUŠIT
  • Někteří lidé ze sociálně slabých rodin na poplatky prostě nemají.A mnohdy proto nejdou k lékaři, i když by to potřebovali.
  • V peněžence budete mít minimálně o 30 Kč více, třeba na cigarety.
  • Musíte v ordinaci myslet na to, jestli s sebou máte drobné na poplatky.
  • Lékaři se navíc musejí zabývat papírováním.
Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.