750 Čechů čeká na transplantaci, ale chybějí orgány! Ty, ty a ty zemřeš!

PRAHA – V Česku chybějí dárci orgánů! Naše země sice patří v kvalitě transplantací ke světové špičce, ale počet vážně nemocných, kteří potřebují nové srdce nebo ledvinu, je mnohem vyšší než počet dárců. Asi 20 % čekatelů na srdce a 10 % na ledvinu se proto pomoci nedočká a zemře!
V Česku chybějí dárci orgánů! Naše země sice patří v kvalitě transplantací ke světové špičce, ale počet vážně nemocných, kteří potřebují nové srdce nebo ledvinu, je mnohem vyšší než počet dárců. Asi 20 % čekatelů na srdce a 10 % na ledvinu se proto pomoci nedočká a zemře!
„Ano, je to tak,“ potvrzuje i Eva Pokorná, vedoucí koordinačního střediska transplantací IKEM. Většina transplantovaných orgánů pochází od zemřelých dárců. „Nedostatek dárců není dán tím, že by umíralo málo lidí, ale tím, že ne vždy funguje rychlá spolupráce resuscitačních jednotek a transplantačních center,“ popsala Pokorná. Vinu na tom prý nemají jen lékaři. „Jde o otázku dobrých podmínek k práci a finančního ohodnocení, navíc jsou tak vytížení, že indikovat zemřelého dárce je pro ně časově náročné,“ říká Pokorná.Loni lékaři provedli celkem 618 transplantací ledvin, srdce, jater, slinivky břišní a plic. Dárců bylo 216, z jednoho těla se dá použít více orgánů.
Sportovec Tomáš Dřevíkovský (58)
Má už 5. ledvinu a nová játra!
Obrovské štěstí měl ve svém životě sportovec Tomáš Dřevíkovský (58) z Prahy, pro kterého lékaři našli novou ledvinu hned pětkrát! I podle lékařů jde o unikát!
„Onemocněl jsem ve 29 letech a za třicet let jsem prodělal 4 transplantace ledvin a loni kromě ledviny i jater. Vždycky mi nová ledvina vypověděla službu a musel jsem se vrátit na dialýzu, než mi našli nového dárce a šel jsem znovu pod nůž,“ popsal své útrapy Tomáš.
Na období, kdy mu selhávaly ledviny, vzpomíná nerad. „Chodil jsem na dialýzu dvakrát týdně po šesti hodinách. Příjemné to není, trápí vás bolesti hlavy, únava, někdy pocity na zvracení, ale nic se nedá dělat,“ popsal Dřevíkovský. Teď se mu už vede dobře, a dokonce vyhrává medaile za sportovní výkony. Naposledy to bylo zlato za curling ve Finsku a stříbro za plavání. Na jednom závodu v australském Sydney navíc zažil příhodu, na kterou nikdy nezapomene. „Soutěžil tam taky dvanáctiletý kluk a ten měl srdce dívky, která zemřela v 17 letech. Přijeli se na něj podívat nejen vlastní rodiče, ale i rodiče mrtvé dívky. To bylo dojemné,“ dodal.
Černý prodej lidských orgánů
S lidskými orgány se obchodovat nesmí, ale na černém trhu ve světě si klidně ledvinu nebo oční rohovku koupit můžete! Kolik co stojí?
Oční rohovka 800 000 Kč
Kůže až 1 milion Kč
Plíce 1,5 milionu Kč
Srdce 2 miliony Kč
Jaterní štěp 700 000 Kč
Ledvina až 1,5 milionu Kč