Unikátní operace lékařů z pražských Vinohrad: Michal Steinbauer (31) - Přišili mu utrženou nohu!

PRAHA – Únava, mikrospánek za volantem a obrovský náraz. Vše trvalo jen několik vteřin a Michalovi Steinbauerovi (31) se zcela změnil život. Při nehodě mu zmuchlané plechy auta téměř zcela oddělily nohu v kotníku. Ortel prvního lékaře zněl amputace!
Únava, mikrospánek za volantem a obrovský náraz. Vše trvalo jen několik vteřin a Michalovi Steinbauerovi (31) se zcela změnil život. Při nehodě mu zmuchlané plechy auta téměř zcela oddělily nohu v kotníku. Ortel prvního lékaře zněl amputace! Pak se ale naštěstí dostal na Kliniku plastické chirurgie pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, kde mu nohu zachránili…
„Usnul jsem za volantem a v Poděbradech jsem vrazil do kruhového objezdu,“ popisuje Michal. Sám si dokázal zavolat záchranku, když ho ale hasiči z vraku auta vystříhávali, omdlel.
„Probral jsem se až v Nymburce v nemocnici, kde mi řekli, že nohu budou muset amputovat a ať podepíšu souhlas. To jsem odmítl,“ popisuje Michal, který zavolal o pomoc svým rodičům. A pak si zase už nic nepamatuje, probral se až po operaci na jednotce intenzivní péče Kliniky plastické chirurgie Fakultní nemocnice na Vinohradech v Praze. „A zjistil jsem, že mám nohu,“ říká Michal.
Po 14 dnech na JIPce byl přeložen na běžný pokoj. „Vypadá to, že budu chodit, ale pohyb kotníku bude omezený, chybí mi v něm jedna kůstka,“ dodává šťastně Michal. Léčení a rehabilitace nebudou ale podle lékařů vůbec jednoduché. „Pokud nenastanou žádné komplikace, pacient bude chodit za tři čtvrtě roku až rok,“ uvádí mluvčí nemocnice Jana Jelínková. Podobná tzv. replantace dolní končetiny se v Česku provádí nejvýše jednou za deset let. „U horních končetin nebo prstů ruky jsou replantace běžné, dolní končetiny bývají většinou tak poškozené, že nejsou možné,“ dodává Jelínková.
Jak lékaři operovali?
Bez včasného zásahu lékařů z Replantačního centra pražské nemocnice na Vinohradech, které je jediné v Čechách, by Michal neměl žádné šance na její záchranu. „Cévní zásobení v končetině bylo zcela přerušeno,“ popisuje mluvčí nemocnice Jana Jelínková s tím, že na operaci se podílelo několik předních specialistů. Docent Valér Džupa s týmem z ortopedickotraumatologické kliniky provedl rekonstrukci rozdrcených a amputovaných kostí kotníku a zpevnil je zevní kovovou konstrukcí. „Doktor Andrej Sukop s mikrochirurgickým týmem z kliniky plastické chirurgie obnovil krevní zásobení složitou rekonstrukcí tepen a žil pod mikroskopem. Podařilo se sešít i jemné nervy, takže noha si zachová citlivost pro dotyk,“ dodala Jelínková.