Nekonečný příběh Babišova Čapího hnízda: Co bude dál?

Osvobozen, neosvobozen, osvobozen, neosvobozen... Zkažený den z rozsudku odvolacího Vrchního soudu v Praze v kauze Čapí hnízdo patrně měli šéf ANO Andrej Babiš (70) a europoslankyně Jana Nagyová (54, za ANO). Proč soud znovu zrušil osvobozující verdikt? A jak dlouho se případ ještě může táhnout?
JAK ODVOLACÍ VRCHNÍ SOUD ROZHODL?
Případ Čapí hnízdo s údajným neoprávněným získáním dotace je u soudu od roku 2022. Policie se případem začala zabývat už v roce 2015. Pražský městský soud (MS) Babiše a Nagyovou už 2x zprostil obžaloby z dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů EU, naposledy loni v únoru. S tím se pondělní odvolací Vrchní soud v Praze (VS) neztotožnil, oběma obžalovaným klade za vinu, že „dosáhli neoprávněného přiznání dotace v rozsahu téměř 50 milionů Kč“. MS tak musí znovu rozhodovat.
CO TENTO VERDIKT PRO OBA ZNAMENÁ?
Mluvčí VS Vít Vatra v tiskové zprávě uvedl, že „uvedeným závěrem o skutkovém stavu i právním posouzení věci bude soud I. stupně (tedy MS v Praze) v dalším řízení vázán“. Znamená to tedy, že Babiš a Nagyová musí odejít od soudu s cejchem viny? „Pokud se toto »skutkové zjištění« (tedy, že Babiš a Nagyová na dotaci dosáhli neoprávněně – pozn. red.) nezmění, tak MS musí skutečně vynést odsuzující verdikt,“ řekl Aha! advokát Roman Moussawi.
Babiš a Nagyová znovu u soudu kvůli Čapímu hnízdu (červen 2025)
MŮŽE NADŘAZENÝ SOUD VŮBEC ŘÍKAT, JAK MÁ PODŘÍZENÝ SOUD ROZHODNOUT?
Babišův případ se tedy vrací k soudu nižší instance. Je postup VS, který říká, jak má nově soud rozhodnout, v praxi běžný? „V takovém pojetí, jak to udělal VS v Praze, to rozhodně časté není. Odvolací soudy se samozřejmě snaží vnutit nalézacím soudům svůj názor, ale většinou v mezích tzv. justičního dialogu, tedy spíše inspirují a navádějí,“ uvedl pro Aha! právní expert vydavatelství CNC Petr Dimun.
CO SE TEĎ MŮŽE DÍT?
MS musí provést všechny pokyny odvolacího soudu, který mu nařizuje něco procesně učinit. Co to znamená pro Babišovu kauzu? „Může si za tím účelem opatřit nová svědectví či jiné důkazy a ty provést. A dojít i k jinému závěru než VS v Praze,“ říká Dimun. Soud vyšší instance pak buď závěry soudu nižšího stupně akceptuje, nebo nařídí, aby o případu znovu MS rozhodl – ale aby napřed změnil složení »nepoddajného« senátu. To by však mohlo skončit až stížností u Ústavního soudu: „Pokud je stěžovatel přesvědčen, že rozhodnutím orgánu veřejné moci byla porušena jeho lidská práva,“ vysvětluje advokátka Dagmar Raupachová.