Jaroslav Pavlík se zapsal do knihy rekordů: Zmapoval 1569 kašen a fontán

Vášní pro vodní prvky oplývá Jaroslav Pavlík (34) z Jindřichova Hradce. Od osmnácti navštěvuje kašny a fontány po celé republice. Nyní se dočkal zápisu do České knihy rekordů.
Kašnám a fontánám Jaroslav propadl před 16 lety, když byl se školou na exkurzi v Táboře. „Seznámil jsem se s údržbáři, kteří se tam o kašny starají. Od té doby jezdím po celém Česku. Každou si zdokumentuji a pokouším se k ní sehnat i nějaké informace, třeba dobu vzniku a umělecký sloh. Ta různorodost mě na nich fanscinuje,“ popsal Aha! muž, kterého přátelé přezdívají Fontánový poutník Jarda. Přestože je zdravotně handicapovaný a nejezdí autem, dokázal nasbírat úctyhodných 1569 unikátů. „Cestuji vlakem nebo mě tam kamarádi dovezou. Předem si vždy kašnu nastuduji, na místě se ptám a čtu staré kroniky. Letos bych k dosavadnímu rekordu rád přidal další dvě stovky,“ prozrazuje plány Jaroslav, který z navštívených míst vytvořil už tři fotoknihy.
Každá je originál
Nejoblíbenější kašnu Jaroslav nemá. „Těžko se to specifikuje. Každá je svým způsobem originál, ať už historická, nebo moderní. Přesto nemohu opomenout například barokní kašny v Olomouci, největší kašnu Česka v Českých Budějovicích a zpívající fontánu v Mariánských Lázních,“ vyjmenoval rekordman, který se v minulosti vydal také za hranice do Itálie za Fontánou di Trevi.
Z Prahy do Třebechovic
Některé kašny se v průběhu let stěhovaly. „Do Hořovic se přemístila barokní kašna, která byla původně instalována na pražském Václavském náměstí. Ta z Malého náměstí je nyní k vidění v Třebechovicích pod Orebem,“ řekl a dodává, že je bohužel spousta jeho cílů ve špatném stavu. „K některým se ani nedostanu, protože jsou na soukromém pozemku,“ uzavřel.
Víte, že...
...kašny dříve sloužily většinou jako jediný zdroj vody pro obyvatele měst a obcí? Teprve od 16. století se v Česku začaly objevovat různě architektonicky zdobené.