Poprvé v Česku: Sluch dal Lauře (1) robot

na světě, kterým lékaři »dali« sluch pomocí operace robotickým ramenem. „Že neslyší, jsme zjistili v půl roce. Zkoušeli jsme naslouchadla, ale ta nefungovala,“ popsala maminka Laury (1) z Kroměříže.
Děvčátku sluch nahrazuje zařízení, kterému se říká kochleární implantát. Ten neslyšícím implantují lékaři velmi často. Tentokrát však použili speciální zařízení. Nejprve si bez pomoci robota připravili přístupovou cestu k vnitřnímu uchu a otevřeli tzv. okénko na hlemýždi, aby do něj upevnili svazek elektrod implantátu. „Operatér může být sebezkušenější, ale i přesto je zavádí rychleji než speciální robotické rameno,“ uvedl operatér Milan Urík.
Právě vyšší rychlost zákroku je v tomto případě nežádoucí. Pohyb ramene je pomalejší a plynulejší. Tím se ochrání vláskové buňky, které zodpovídají za příjem podnětů. „V současnosti jde velice dopředu genová terapie a je pravděpodobné, že za několik let může pacientům nefunkční vláskové buňky obnovit,“ vysvětlil, proč je důležité je co nejvíce ochránit. Lékaři nyní Lauře nastavují zevní část implantátu, dokud neuslyší jako zdravý člověk.
O co jde?
Kochleární implantát slouží lidem s těžkou vadou sluchu. Zevní část implantátu, kterou pacient většinou nosí za uchem, snímá zvuky a přenáší je do stimulačních elektrod, které jsou při operaci rozmístěny uvnitř hlemýždě. Sluchový nerv pak informaci vede do mozku, kde vzniká výsledný vjem zvuku.